Vakoplch tasmánský

Cercartetus lepidus

Výskyt: Austrálie
Délka těla: 5-6,5 cm bez ocasu
Hmotnost: 15-20 g
Potrava: Hmyz, nektar
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5097 zobrazení     0 komentářů

Vakoplch tasmánský je trpasličí vačnatec, který má světle šedý spodek a jinak je plavý nebo hnědý. Má poměrně plochý obličejík a veliké vzpřímené uši. Může viset na ovíjivém ocase, do jehož základny ukládá při nadbytku potravy zásoby tuku. Vakoplch tasmánský se krmí na nízkých keřích nebo na zemi výhradně v noci.

V dospělosti dosahuje vakoplch tasmánský délky těla 5-6,5 centimetrů, ocas bývá dlouhý od 6 do 7,5 centimetrů, hmotnost začíná na 15 gramech a dosahuje maximálně 20 gramů.

Vakoplch tasmánský se vyskytuje v severovýchodní Austrálii a Tasmánii; objevuje se ve všech typech lesa kromě deštných pralesů.

Dříve se vědci domnívali, že se vakoplši živí především hmyzem. V poslední době bylo ale zjištěno, že se živí vakoplch tasmánský ve velkém rozsahu nektarem a pylem květů některých druhů stromů a keřů

Vakoplch tasmánský je nejmenší z čeledi vakoplchovitých. Obecně se vakoplchovití (Burramyidae) nacházejí v Austrálii a také v Nové Guiney.

Jsou to převážně hmyzožravci, ale krmí se také nektarem a někdy i ještěrkami. Jsou to noční zvířata a rádi žijí na stromech. Vakoplch trpasličí, který žije vysoko v horách, je jediný známý vačnatec, jehož zimní spánek trvá až sedm měsíců.
 

Vakoplch tasmánskýNázvy ve světě

Anglicky: Little Pygmy Possum

Foto: http://www.lg-n.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.