Klokan pruhovaný

Lagorchestes conspicillatus

Výskyt: Severní Austrálie
Délka těla: 77-98 cm
Hmotnost: 1,6-4,5 kg
Březost: 29-31 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Listy, části rostlin
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2166 zobrazení     0 komentářů

Klokan pruhovaný je přizpůsoben velmi suchým oblastem, má bíle stříkanou šedohnědou srst a vydrží velmi dlouho bez vody, déle než jiný tvor jeho velikosti. Zřídka pije, protože se nepotí nebo nesupí, dokud teplota nevystoupí nad 30 °C, a moč je velmi koncentrovaná. Podle oranžových skvrn kolem očí se mu místy říká také brýlatý klokan. V noci oštipuje trávu nebo listy a hrabe pod velkými trsy spinifexu. Vytváří si tunely ve vysoké trávě, které zřídka opouští.

Klokan pruhovaný dosahuje délky těla 40-48 centimetrů, ocas bývá dlouhý 37-50 centimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 1,6-4,5 kilogramu.

Klokan pruhovaný obývá ve volné přírodě severní Austrálii; konkrétně tropické savany, řídké lesy a buš.

Australští farmáři vidí v klokanech především škůdce. Aby je zničili, otrávili farmáři vodu, takže v jedné oblasti v Západní Austrálii zahynulo během dvou měsíců 13 000 klokanů. Na jiné zase farmě otrávili během pěti let 90 000 klokanů a pobouřené noviny psaly: Symbol naší země krmíme strychninem. Dále farmáři věří, že mohou zahnat klokany ohněm. Také si myslí, že vypalováním se pastviny pohnojí. Vypalování však dobře snášejí nejodolnější, málo výživné trávy, které již chovaným ovcím nevyhovují, ale nenáročným klokanům stále postačují.
 

Klokan pruhovanýNázvy ve světě

Anglicky: Spectacled Hare-wallaby

Foto: http://vit-alikum.livejournal.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.