Klokan rudý

Macropus rufus

Výskyt: Austrálie
Délka těla: 1-1,6 m
Hmotnost: 20-95 kg
Březost: 32-34 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Tráva, ovoce
velikost písma:  A A A
27.06.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12737 zobrazení     0 komentářů

Klokan rudý je největší žijící vačnatec na světě, obývá celou Austrálii. Velikost populace značně kolísá rok od roku v závislosti na počasí. Když je dostatek dešťů, počet klokanů dosahuje téměř 12 milionů, když je naopak sucho, klesá zhruba na pouhou polovinu. Když samice následkem sucha nemají dost potravy, nezabřeznou a při dlouhém suchu samci nevytvářejí sperma. Klokani rudí žijí ve skupinách po dvou až deseti jedincích s jedním dominantním samcem, ale v suchém období se u tůně s vodou může nashromáždit až 1 500 klokanů. Klokani varují členy skupiny před nebezpečím dupáním nohama nebo tlučením ocasem. Skupina na útěku dokáže vyvinout rychlost kolem 50 kilometrů v hodině, ovšem jen nakrátko. Tito klokani jsou čilí v noci, někdy se pasou i brzy zrána nebo pozdě odpoledne.

Klokan rudý dosahuje délky těla od 1 až do 1,6 metru, ocas tohoto druhu bývá dlouhý v rozmezí 75 centimetrů až 1,2 metru, hmotnost zvířat je značně proměnlivá – 20 až 95 kilogramů.

Klokan rudý je domovinou v Austrálii; kde obývá travnaté savany, pouště a mírné lesy.

V Austrálii je klokan rudý považován za škůdce a bývá loven pro maso i jeho kůži. Druhový název rudý dostal ne podle barvy srsti, ale proto, že žláza na prsou samců vylučuje rudé barvivo.
 

Klokan rudýNázvy ve světě

Anglicky: Red Kangaroo, Německy: Rotes Riesenkänguru, Francouzsky: Kangourou roux, Holandsky: Rode reuzenkangoeroe, Chorvatsky: Crveni klokan, Polsky: Kangur rudy, Rumunsky: Cangur uriaş roşu, Rusky: Большой рыжий кенгуру, Slovensky: Kengura červená, Španělsky: Canguro rojo

Foto: http://library.sandiegozoo.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.