Štětinatec haitský

Solenodon paradoxus

Výskyt: Dominikánská republika a Haiti
Velikost: 28-32 cm bez ocasu
Hmotnost: 700-1000 g
Březost: 50-53 dnů
Délka života: 10 let
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3547 zobrazení     0 komentářů

Rychlý a čilý štetinatec haitský hrabe v lesní půdě a loví kořist, kterou objevuje dlouhým pohyblivým čenichem a ochromuje jedovatým kousnutím. Kouše i při sebeobraně. Tento rejsku podobný noční hmyzožravec může být černý až rezavě hnědý a má zcela lysé nohy, dlouhý ocas a uši.

Štětinatec haitský dosahuje délky těla 28-32 centimetrů, ocas bývá dlouhý 17-26 centimetrů, hmotnost dospělých jedinců kolísá od 700 gramů do jednoho kilogramu.

Štětinatec haitský je endemit Dominikánské republiky a Haiti; vyskytuje se v pralesích a křovinách.

Existuje ještě štetinatec kubánský (Solenodon cubanus). Oba jsou ohroženi, oba patří do čeledi štětinatcovitých.

Samice si staví hnízdo v noře, která je součásti rozsáhlých tunelů, do kterých si ukládá i potravu. Její říje je velmi nepravidelná a nezávidí na roční době, samec se může pářit kdykoli. Délka březosti je něco málo nad 50 dnů. Samice má dvě mléčné bradavky, vrhne po jednom až dvou mláďatech dvakrát ročně a ta po narození váží průměrně 75 gramů a měří 15 centimetrů. Během prvních několika měsíců zůstává v jejich blízkosti, kojí je a zvyká je postupně na život mimo noru a samostatný lov.

Průměrná délka života štětinatce haitského není přesně známa, předpokládá se, že dosahuje 10 let. Hlavními predátory jsou na ostrov dovezení psi, kočky a promyky, proti kterým nemá tento těžkopádný druh moc naděje; loví je i lidé.
 

Štětinatec haitskýNázvy ve světě

Anglicky: Hispaniolan Solenodon

Foto: http://ferrebeekeeper.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.