Srstín krysí

Echinosorex gymnura

Výskyt: Jihovýchodní Asie
Velikost: 26-46 cm
Hmotnost: 0,5-2 kg
Potrava: Ryby, korýši
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5784 zobrazení     0 komentářů

Srstín krysí vypadá jako kříženec mezi ježkem a prasátkem, protože má hrubou pichlavou srst, dlouhý rypáček a dlouhý šupinatý ocas. Tento druh loví především v noci, kdy slídí za kořistí a potápí se pro ryby a korýše. Své území značkuje srstín krysí výměškem páchnoucím jako shnilá cibule.

Srstín krysí dosahuje délky těla od 26 až do 46 centimetrů, ocas bývá dlouhý 16-30 centimetrů, hmotnost těla u dospělých jedinců značně kolísá od 500 gramů až do dvou kilogramů.

Srstín krysí obývá ve volné přírodě jihovýchodní Asii; konkrétně navštěvuje nížinné tropické lesy často ležící poblíž vody.

Srstín krysí náleží do čeledi ježkovití. Ježkovití (Erinaceidae) je čeleď hmyzožravých savců, kam patří nejen ježci, jak napovídá název čeledi, ale i potkanům podobní srstíni. Ti mají hrubou srst a dlouhý ocas. V porovnání s ostatními hmyzožravci mají všichni ježkovití větší oči a ušní boltce, málo protažený čenich a silnější končetiny. Počet zubů kolísá od 36 do 44, přičemž řezáky se od špičáků velikostí i tvarem téměř neliší. Jejich stoličky s hroty ve tvaru W naznačují, že jde o pokročilejší čeleď. Čeleď má 21 druhů a je rozšířena v Africe, v jižní polovině Eurasie a na některých indomalajských ostrovech.

Srstín krysíNázvy ve světě

Anglicky: Moonrat

Foto: http://insolitanaturaleza.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.