Krtek hvězdonosý

Condylura cristata

Výskyt: Východ Kanady a severovýchod USA
Velikost: 18-19 cm bez ocasu
Hmotnost: 40-85 g
velikost písma:  A A A
08.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7917 zobrazení     2 komentáře

Krtek hvězdonosý má nezaměnitelný tvar nosu s dvaadvaceti paprsčitě rozestřenými výrůstky, kterými vyhledává kořist ve vodě. Ve dne v noci shání potravu a je to vynikající plavec. Čeleď krtkovití zahrnuje asi 42 druhů.

Krtek hvězdonosý dosahuje v dospělosti délky těla 18-19 centimetrů, ocasu 6-8 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 40-85 gramů.

Krtek hvězdonosý se ve volné přírodě vyskytuje na východě Kanady a severovýchodě USA; objevuje se v bažinách a u vodních toků a jezer.

Krtkové (Talpidae), čeleď hmyzožravců (Insectivora) s tělem válcovitým, pokrytým hebkou srstí, v níž ukryty malé oči a uši (bez patrných boltců). Ve chrupu mají 36 až 44 zubů a vždy špičáky zřetelně vyvinuté. Přední nohy jsou k hrabání způsobilé; mají namnoze široké tlapky ven vyvráceny a prsty ozbrojeny mohutnými, dlouhými a dosti širokými drápy; také svalstvo těchto předních nožek jest znamenitě vyvinuto. Ocas jest kratinký nebo schází. Krtkové jsou savci ryze podzemní; popsáno posud asi 7 rodů se 20 druhy, ale mnoho krtků bezpochyby ani neznáme. Jsou domovem skoro všude v Evropě, ve značné části Asie, v jižní Africe a v Severní Americe, přebývají zejména v úrodných rovinách, na polích, v zahradách a lesích, a hrabou si složitá obydlí; jsou hmyzožravci a masožravci vůbec.
 

Krtek hvězdonosýNázvy ve světě

Anglicky: Star-nosed Mole

Foto: jesus-needs-money.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

13.07.2022, 22:59
Dobry den, mam zajem poprosim cenu do dm
26.02.2022, 23:33
Dobrý den kolik stojí jeden(1) krtek hvězdonosý