Netopýr dlouhonosý

Rhynchonycteris naso

Výskyt: Mexiko, Peru, Bolívii, Brazílie
Délka těla: 3,5-5 cm
Hmotnost: 4-6 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2145 zobrazení     1 komentář

Dlouhý špičatý nos přečnívá nad tlamou a na kropenaté šedohnědé nebo žlutavé srsti jsou dva výrazné zvlněné krémové proužky od ramen na trup - tím vším je tento druh nápadný.

Netopýr dlouhonosý je typický drobný hmyzožravý netopýr, který má výjimečné sociální chování. Skupiny o pěti až deseti jedincích, jen vzácně o čtyřiceti, ve dne hřadují ve vodorovné řadě jeden vedle druhého na větvi nebo na kmeni. Usazují se také na trámech přístavních staveb nebo na větvích přesahujících nad vodu, takže poskytují překvapující pohled. V každé řadě je jeden dominantní samec a ten hájí lovecký revír, který bývá zpravidla blízko vody

Netopýr dlouhonosý dorůstá délky těla 3,5-5 centimetrů, předloktí je dlouhé 3,5-4 centimetry, hmotnost 4-6 gramů.

Ve volné přírodě obývá netopýr dlouhonosý Mexiko, Peru, Bolívii, Brazílii, Surinam a Trinidad; žije zde v nížinných tropických pralesích podél vod, hlavně velkých řek.

Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
 

Netopýr dlouhonosýNázvy ve světě

Anglicky: Proboscis Bat

Foto: http://www.flickr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.04.2022, 13:51
Asi mě znáte. Už jsem dávala komentáře. Netopýr je především zvíře které je noční dravec. Loví především hmyz a vetší netopýři si troufmou i na myši. Lidí se bojí a jsou v jeskiních.