Dlouhý špičatý nos přečnívá nad tlamou a na kropenaté šedohnědé nebo žlutavé srsti jsou dva výrazné zvlněné krémové proužky od ramen na trup - tím vším je tento druh nápadný.
Netopýr dlouhonosý je typický drobný hmyzožravý netopýr, který má výjimečné sociální chování. Skupiny o pěti až deseti jedincích, jen vzácně o čtyřiceti, ve dne hřadují ve vodorovné řadě jeden vedle druhého na větvi nebo na kmeni. Usazují se také na trámech přístavních staveb nebo na větvích přesahujících nad vodu, takže poskytují překvapující pohled. V každé řadě je jeden dominantní samec a ten hájí lovecký revír, který bývá zpravidla blízko vody
Netopýr dlouhonosý dorůstá délky těla 3,5-5 centimetrů, předloktí je dlouhé 3,5-4 centimetry, hmotnost 4-6 gramů.
Ve volné přírodě obývá netopýr dlouhonosý Mexiko, Peru, Bolívii, Brazílii, Surinam a Trinidad; žije zde v nížinných tropických pralesích podél vod, hlavně velkých řek.
Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel