Kaloň Franquetův

Epomops franqueti

Výskyt: Západní a střední Afrika
Velikost: 11-15 cm
Hmotnost: 85-100 g
Potrava: Plody, mladé listy
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2406 zobrazení     1 komentář

Kaloň Franquetův patří do skupiny kaloňů výložkových, pojmenovaných podle nápadného chomáčku světlých chlupů na ramenou, které může kaloň naježit. Tyto „výložky“ obklopují pachové žlázy. Kaloň Franquetův je středně velký kaloň, samec je již na pohled těžší než samice a na ramenou má štětičky dlouhých bílých chlupů, které vypadají jako epolety. Většinou však tyto chlupy bývají skryty v srsti. Samci vydávají při letu v noci vysoký hvízdavý zvuk, jímž lákají samičky, a díky své hojnosti tak dotvářejí kolorit afrických nocí. Zatímco samci brání svým voláním území před jinými samci, tito kaloni nemají vysloveně teritoriální chování, ani při krmení, ani při odpočinku.

Ve volné přírodě obývá kaloň Franquetův západní a střední Afriku; konkrétně deštné pralesy.

Kaloň Franquetův se páří kdykoli v roce a pokud je dost potravy, samice mívají dva vrhy. Živí se hlavně různými plody — fíky, kvajávami a banány - a šťavnatými mladými lístky. Na patře mají zvláštní hřebínky, které jim umožňují vymačkávat šťávu z dřeně plodů, což je jedinečný znak tohoto rodu. K odpočinku přes den obyčejně vyhledává tento druh skupiny stromů s bohatým olistěním nebo víno. Individuálně jen zřídka přicházejí do tělesného kontaktu, pouze samice pečují o svá mláďata, dokud je neodstaví. Český název čeledi, zahrnující na 170 druhů, je kaloňovití.

V dospělosti dosahuje kaloň Franquetův délky těla 11-15 centimetrů, předloktí 8-9 centimetrů, hmotnost se u dospělého zvířete pohybuje od 85 do 100 gramů.

Kaloň FranquetůvNázvy ve světě

Anglicky: Franquet's Epauletted Bat

Foto: http://www.dkimages.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.12.2018, 15:44
Konečně jsem našel článek o tomto zvířeti. Prohledal jsem 8 encyklopedií !!