Havanský psík

Bichon Havanais

Oficiální zkratka v ČR: HAV
Výška v kohoutku: 21-29 cm
Hmotnost: 3-6 kg
Délka života: 13-15 let
FCI: IX. - Společenská plemena a toy
Číslo standartu: 250
Využití: společník
velikost písma:  A A A
04.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     30307 zobrazení     0 komentářů

Havanský psík je již po celá staletí velmi oblíbený pes, který nejraději pobývá na klíně svého majitele. Na Kubu, kde se toto plemeno křížilo s domácími robustními psy, ho dovezli Španělé nebo Italové. Dnes se Havanský psík považuje na Kubě za vyhynulého. Exempláře z původní linie přežily v USA, kde se rozmnožily a rozšířily do celého světa.

Dnes je Havanský psík využíván jako společenský pes.

Charakterově je toto plemeno velice živé, ale nikoli nervní, zato přátelské a radostné, je to věrný domácí přítel, který může být i ostražitý, sebevědomý, ale nikdy není agresivní. Je chytrý a učenlivý, vždy dobře naladěný a ochotný ke společným aktivitám, které nejraději provádí se svým chovatelem. Na Kubě hlídá Havanský psík drobný skot a také drůbež.

Havanský psík je statný malý pes, který rád vyhledává optimistické rodinné prostředí, ve kterém může dostat ojediněle i štulec. Je velmi hravý a s oblibou dovádí, dá se snadno vychovávat a je i poslušný. Kdysi byl i oblíbeným cirkusovým psem. Havanský psík je ochotný se přizpůsobit jakémukoliv životnímu prostředí, od farmářského dvora až po život v městě. Je to vytrvalý procházkový pes, který vyžaduje i pohyb a různé hry. Péče o jeho srst je méně náročná než u maltézského psíka. Pes nelíná.

Havanský psíkNázvy ve světě

Anglicky: Bichon Havanais

Foto: http://www.skk.se

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.