Kaloň egyptský

Rousettus aegyptiacus

Výskyt: Část Afriky a Asie
Velikost: 14-16 cm
Hmotnost: 80-170 g
Březost: 120 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Ovoce, zelenina, pupeny
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9120 zobrazení     2 komentáře

Kaloň egyptský se vyznačuje velmi proměnlivým zbarvením, od tmavě hnědé nebo břidlicově šedé až po světlé s jemně kouřovou spodní stranou. Od ostatních letounů se liší kaloň egyptský osrstěným předloktím. Na rozdíl od ostatních kaloňů vydává tento druh vysoké pištivé zvuky a cvakání sloužící k echolokaci, kterou si hledá cestu v tmavých jeskyních.

Kaloň egyptský dorůstá v dospělosti délky těla 14-16 centimetrů, předloktí tohoto druhu měří 10 centimetrů. Hmotnost se u dospělého kaloně egyptského pohybuje od 80 až do 170 gramů.

Ve volné přírodě se kaloň egyptský vyskytuje v severní, západní a jihovýchodní Africe, rovněž v západní Asii. Žije především v pouštích, tropických lesích ale občas se ukáže i přímo ve městech.

Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.

Kaloň egyptskýNázvy ve světě

Anglicky: Egyptian Fruit Bat, Chorvatsky: Egipatski letipas, Maďarsky: Nílusi repülőkutya, Německy: Nilflughund, Polsky: Rudawka nilowa, Slovensky: Kaloň egyptský

Foto: http://www.dkimages.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.02.2023, 20:36
Velmi bych rád potřebné prostory
26.03.2021, 09:59
Kdo prodava mlady kalone egyptskeho? Poprosim o kontakt