Glosofága bezocasá

Anoura geoffroyi

Výskyt: Mexiko, Karibská oblast, sever Jižní Ameriky
Velikost: 6-7 cm
Hmotnost: 4-7 g
Potrava: Nektar, pyl
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2760 zobrazení     0 komentářů

Glosofága bezocasá patří do čeledi listonosovitých, rozpadajících na řadu podčeledí; tento druh patří do podčeledi glosofág. Dříve se těmto netopýrům říkalo vampýři nebo listonosi, což je dnes vyhrazeno jiným podčeledím. Glosofága bezocasá má zakrnělý ocas se zbytkem membrány a trojúhelníkovitý nos. V noci krouží tento druh kolem květů a živí se nektarem a pylem, který sbírá dlouhým štětičkoví tým jazykem. Hraje důležitou roli při opylování některých rostlin. Velké kolonie těchto netopýrů se zdržují v jeskyních a tunelech.

Glosofága bezocasá dosahuje v dospělosti délky těla 6-7 centimetrů, předloktí má délku 4-4,5 centimetru, hmotnost dospělých jedinců kolísá mezi 4-7 gramy.

Glosofága bezocasá obývá ve volné přírodě Mexiko, Karibskou oblast, sever Jižní Ameriky; v těchto oblastech se vyskytuje v tropických a neopadavých lesích.

Glosofáka je řazena mezi netopýry. Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
 

Glosofága bezocasáNázvy ve světě

Anglicky: Geoffroy's Tailless Bat

Foto: https://mbasic.facebook.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.