Tadarida angolská

Mops condylurus

Výskyt: Afrika a Madagaskar
Velikost: 4,5-5 cm
Hmotnost: 11-17 g
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
03.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2452 zobrazení     0 komentářů

Tadaridy, nejlepší letci mezi netopýry, mají rozsáhlé areály. Jsou těžké a mají dlouhý myší ocas, který daleko přesahuje létací blánu. Zvečera opouštějí tadaridy svá útočiště hromadné, ve velkých hlučných hejnech, čímž odrazují číhající nepřátele jako sovy, dravce nebo hady. Hmyz chytají v letu do létací blány i tvrdé části, jako nohy nebo krovky, odhazují.

Tadarida andolská dorůstá v dospělosti délky těla od sedmi až do devíti centimetrů, předloktí se u tohoto druhu pohybuje od 4,5 do 5 centimetrů. Tadarida angolská dosahuje hmotnosti 11-17 gramů.

Domovinou tohoto druhu je západní, střední a východní Afrika a Madagaskar, v těchto zemích obývá především pouště a také pralesy.

Tadarida angolská náleží mezi netopýry. Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
 

Tadarida angolskáNázvy ve světě

Anglicky: Angolan Free-tailed Bat

Foto: http://www1.bio.ku.dk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.