Lemur tmavý

Eulemur macaco

Výskyt: Sever Madagaskaru
Délka těla: 70-105 cm s ocasem
Hmotnost: 2-2,4 kg
Březost: 120-140 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Délka života: 20-25 let
Potrava: Rostliny, šťávy z květů
velikost písma:  A A A
19.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3815 zobrazení     0 komentářů

Všichni tito lemuři mají jemnou a poměrně dlouhou srst, ale jenom samci jsou úplně černí. Samice jsou většinou červenohnědé až šedé. Oba mají malou hlavu se špičatým čenichem a velkýma očima, výrazný límec kolem krku a na ramenou. Skupina pěti až patnácti lemurů, vedená jednou samicí, slídí po stromech a předními tlapkami sbírá potravu. Na rozdíl od jiných lemurů je lemur tmavý čilý částečně v noci.

Toto chování ovlivnilo vyrušování lidmi. Odborníci rozlišují dva poddruhy tohoto málo známého lemura, a to lemura černého (Eulemur macaco macaco) a lemura Sclaterova (Eulemur macaco flavifrons).

Lemur tmavý dorůstá délky těla 30-45 centimetrů, ocas je dlouhý od 40 do 60 centimetrů, hmotnost dospělého jedince kolísá od 2 do 2,4 kilogramu.

Lemur tmavý obývá ve volné přírodě severní Madagaskar; kde se vyskytuje v tropické stálezelené krajině.

Lemur tmavý je ohrožen nejrůznější lidskou činností, od lesních požárů po zemědělství a lov. Přesto je považován za nejhojnější druh ze všech lemurů.

Samice rodí jedno až dvě mláďata po 120 až 140 denní březosti. Přesná doba březosti se však liší podle druhů. Jsou to společenská zvířata žijící ve skupinách tvořených u některých druhů i více jak 40 jedinci. U některých zástupců, např. u již výše zmiňovaného lemura katy, jsou skupiny dlouhodobé s přísnou hierarchií. Přesným protikladem jsou skupiny, které tvoří např. lemur bělohlavý a jejichž členové často přecházejí z jedné skupiny do druhé.
 

Lemur tmavýNázvy ve světě

Anglicky: Black Lemur, Německy: Mohrenmaki, Polsky: Lemur mokok, Slovensky: Lemur makako

Foto: http://www.lostworldarts.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.