Tento lemur vyniká téměř kočičím půvabem ve vzhledu i pohybu. Lemur kata má hnědošedou až růžově hnědou svrchní stranu s bílou spodinou, kolem očí nápadné trojúhlé tmavé skvrny a černý čenich. Nápadný tmavě proužkovaný ocas slouží k zrakové signalizaci. Na rozdíl od jiných lemurů se tento obratný obyvatel stromů rád pohybuje po zemi a jen v ohrožení hledá útočiště v korunách. Živí se ovocem, rostlinstvem, kůrou a šťávami, potravu si podává do tlamičky rukama. Lemur kata je velmi společenský, většinou žije v hierarchicky uspořádaných skupinách po pěti až pětadvaceti jedincích. Jádro skupiny tvoří samice, které dominují samcům a brání území hlučným křikem. Mladé samičky zůstávají s matkami a sestrami, kdežto odrostlí samečci musí skupinu opustit a přidat se k jiné. Mláďata samice nejprve nosí na hrudi a později je vozí na hřbetě.
V dospělosti dorůstá lemur kata délky těla 39-40 centimetrů, ocasu 56-62 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 2,3 až 3,5 kilogramu.
Ve volné přírodě lemur kata obývá jižní a jihozápadní Madagaskar; konkrétně suché lesy a křoviny pod zapojenými korunami lesa, skalnaté výchozy a galeriové lesy podél řek.
Hlavním nebezpečím pro lemury kata je odlesňování a lesní požáry. Lidé je také loví pro maso a prodávají je i jako domácí mazlíčky.
Lemur kata je nejznámější z lemurů, hojně se chovají v zoo a v zajetí se běžně rozmnožují. V přírodě však ubývají.
Český název čeledi Lemuridae je lemurovití denní.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
email.dzilda11@gmail.com