Lemur šedý

Hapalemur griseus

Výskyt: Sever a výhod Madagaskaru
Délka těla: 80 cm s ocasem
Hmotnost: 1-2,1 kg
Délka života: Až 22 let
Potrava: Listy, výhonky, pupeny
velikost písma:  A A A
03.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2718 zobrazení     0 komentářů

Lemur šedý je celý šedý s nápadně tupým čenichem. Vysoce specializovaný druh - jako jediný primát se dokázal přizpůsobit životu v rákosí kolem jezer. Skáče z jednoho stvolu rákosu na druhý a okusuje listy, výhonky a pupeny, které schovává v tlamě. Krmí se časně ráno a pozdě odpoledne. Na rozdíl od ostatních příslušníků čeledi dovede plavat, ale jinak jeho zvyky nejsou dostatečně prostudovány. Skupinu lemurů vede dominantní samec, obvykle má jen 3-5 členů, ale mohou se vyskytnout až čtyřicetičlenné tlupy. Jediné mládě se rodí v březnu nebo v dubnu a matka je nosí na zádech.

Lemur šedý dorůstá v dospělosti délky těla 40 centimetrů, ocasu 40 centimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 1-2,1 kilogramu.

Ve volné přírodě se lemur šedý vyskytuje v severním a východním Madagaskaru, konkrétně kolem jezera Alaotra; v porostech rákosí a papyru.

Existenci tohoto druhu ohrožuje ničení a ztráta prostředí. V části území již byl vyhuben. Vypalování rákosí na pobřeží jezera za účelem pěstování rýže je hlavní problém.

Samotné jezero Alaotra zaniká, protože po vykácení lesů je ničí sesuvy a náplavy. O záchranu lemurů šedých se nejvíce zasloužil známý spisovatel Gerald Durrell.
 

Lemur šedýNázvy ve světě

Anglicky: Eastern Lesser Bamboo Lemur, Německy: Grauer Halbmaki, Slovensky: Lemur sivý

Foto: http://en.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.