Lemur šedý je celý šedý s nápadně tupým čenichem. Vysoce specializovaný druh - jako jediný primát se dokázal přizpůsobit životu v rákosí kolem jezer. Skáče z jednoho stvolu rákosu na druhý a okusuje listy, výhonky a pupeny, které schovává v tlamě. Krmí se časně ráno a pozdě odpoledne. Na rozdíl od ostatních příslušníků čeledi dovede plavat, ale jinak jeho zvyky nejsou dostatečně prostudovány. Skupinu lemurů vede dominantní samec, obvykle má jen 3-5 členů, ale mohou se vyskytnout až čtyřicetičlenné tlupy. Jediné mládě se rodí v březnu nebo v dubnu a matka je nosí na zádech.
Lemur šedý dorůstá v dospělosti délky těla 40 centimetrů, ocasu 40 centimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 1-2,1 kilogramu.
Ve volné přírodě se lemur šedý vyskytuje v severním a východním Madagaskaru, konkrétně kolem jezera Alaotra; v porostech rákosí a papyru.
Existenci tohoto druhu ohrožuje ničení a ztráta prostředí. V části území již byl vyhuben. Vypalování rákosí na pobřeží jezera za účelem pěstování rýže je hlavní problém.
Samotné jezero Alaotra zaniká, protože po vykácení lesů je ničí sesuvy a náplavy. O záchranu lemurů šedých se nejvíce zasloužil známý spisovatel Gerald Durrell.
Komentáře ke zvířeti