Sifaka malý

Propithecus verreauxi

Výskyt: Jižní a západní Madagaskar
Délka těla: 43-45 cm bez ocasu
Hmotnost: 3,4-4 kg
Březost: 131-160 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 23 let
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3300 zobrazení     1 komentář

Sifaka malý je skoro celý bílý s hnědým obličejem, korunkou na čele a spodní částí končetin, dlaně i plosky nohou jsou černé. Zadní končetiny a ocas má tento druh mimořádně dlouhé. Po zemi chvílemi chodí po dvou, občas poskakuje bokem a drží přední končetiny zvednuté. V pouštních oblastech se pohybuje sifaka malý mezi kaktusy, aniž by si ublížil, přičemž skáče vysoko a poměrně pružně. Když odpočívá, leží jeden sifaka za druhým v řadě. Sifaka malý žije ve skupinách, které označují hranice mezi svými teritorii křikem. Jméno sifaka je právě odvozeno od tohoto křiku. Ze tří druhů sifaků, které žijí na Madagaskaru, je sifaka malý ten nejhojnější a také nejhlučnější. Jeho akrobatické skoky k němu poutají pozornost, je často filmován.

Sifaka malý dosahuje v dospělosti délky těla od 43 do 45 centimetrů, ocas je pak dlouhý dalších zhruba 56-60 centimetrů, hmotnost těla kolísá u dospělých jedinců v rozmezí od 3,4 do 4 kilogramů.

Sifaka malý obývá ve volné přírodě jižní a západní Madagaskar; obývá stálezelené galeriové a suché opadavé lesy i trnité pouštní vegetace.

Rychlé ničení prostředí vážně ohrožuje existenci tohoto druhu. Český název čeledi, do které sifaka malý náleží, je indriovití.

Sifaka malýNázvy ve světě

Anglicky: Verreaux's Sifaka

Foto: http://www.artflakes.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

10.03.2019, 15:45
super zvíře