Tento největší lemur je bílý nebo načervenalý, s dlouhou jemnou srstí a černým obličejem. Obvykle má také černá ramena, hruď, boky a nohy a vždycky ocas, ale celkově je zbarvení proměnlivé. Vari si obvykle staví pro mláďata jednoduché hnízdo z listí ve stromové dutině nebo ve vidlici větví. Matka přenáší mláďata za krk několik dní po narození. Teprve když jsou několik týdnů stará, naučí se šplhat matce po těle. Vari žije ve skupinách po dvou až dvaceti členech, z nichž několik dominantních samic brání území. Živí se hlavně ovocem, jako všichni lemuři, a čilí jsou hlavně za soumraku a za svítání.
Lemur vari dorůstá délky těla 55 centimetrů, ocas je dlouhý 1,1-1,2 metru, hmotnost se u dospělých zvířat pohybuje mezi 3,2-4,5 kilogramy.
Lemur vari obývá východní Madagaskar, byl vysazen v rezervaci na ostrově Nosy Mangabe; v deštných pralesích.
Největším nebezpečím pro tento druh je ničení životního prostředí a pokračující nelegální lov pro maso. Dříve se lemur vari hojně lovil i pro kožešinu, což je dnes již velmi riskantní.
Samice rodí jedno až dvě mláďata po 120 až 140 denní březosti. Přesná doba březosti se však liší podle druhů. Jsou to společenská zvířata žijící ve skupinách tvořených u některých druhů i více jak 40 jedinci. U některých zástupců, např. u již výše zmiňovaného lemura katy, jsou skupiny dlouhodobé s přísnou hierarchií. Přesným protikladem jsou skupiny, které tvoří např. lemur bělohlavý a jejichž členové často přecházejí z jedné skupiny do druhé.
Komentáře ke zvířeti