Field španěl

Field Spaniel

Oficiální zkratka v ČR: FS
Výška v kohoutku: 46 cm
Hmotnost: 18-25 kg
Délka života: 12-13 let
FCI: VIII. - Retrívři, slidiči a vodní psi
Číslo standartu: 123
Využití: společník, lovecký
velikost písma:  A A A
04.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4713 zobrazení     0 komentářů

Fieldšpaněl je původní typ španěla, ze kterého vznikl kokr. Později se silně změnil křížením. Původní typ byl rekonstruován od roku 1900. „Field" ale přesto zůstal vzácnou rasou. Soudí se, že v Anglii je toto plemeno nejstarším loveckým plemenem. Fieldšpaněl je lovecký a doprovodný pes.

Fieldšpaněl je mimořádně učenlivý, živý, citlivý a samostatný pes, který se k cizím lidem chová zdrženlivě. Je to slídič, ale současně i dobrý aportovací pes, který pracuje zhruba 40 m před lovcem. Nicméně s ním zůstává v neustálém kontaktu a nadhání mu zvěř těsně před flintu. Pracuje poměrně klidně, cílevědomě a neváhá zabíhat ani do hustého podrostu, ve kterém pracuje za nejtěžších podmínek. Po výstřelu je Fieldšpaněl schopen aportovat zastřelenou zvěř, která někdy dosahuje až jeho velikosti.

Fieldšpaněl je vášnivý lovec, spokojený pouze v rodině, která se mu postará o velký výběh a přiměřené zaměstnání. Rozhodně to není pes vhodný pro nečinný život a potřebuje kolem sebe činorodé lidi. Poněvadž je samostatnější než například kokr, je nutno uplatnit důslednou, i když ne tvrdou výchovu a jasné vedení. O jeho ušní boltce je třeba pečovat, dlouhá srst nevyžaduje po chovateli žádnou zvláštní péči.

Field španělNázvy ve světě

Anglicky: Field Spaniel

Foto: http://www.vetstreet.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.