Chápan vlnatý

Lagothrix lagotricha

Výskyt: Brazílie, Peru a Bolívie
Délka těla: 105-142 cm s ocasem
Hmotnost: 3,6-10 kg
Březost: 226-232 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 20 let
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3210 zobrazení     0 komentářů

Chápani rodu Lagotbrix mají typicky hustou, přiléhavou srst, mající na hlavě, končetinách a na špičce ocasu tmavší odstín; chápan vlnatý (nebo opice vlnatá) je šedý s černým stínováním. Je zavalitý (proto mu domorodci říkají tlustobřich - barrigudo), chápan vlnatý má mohutná ramena, kyčle a silný ovíjivý ocas, jímž se přidržuje ve větvích. Vysoké čelo a velká mozkovna prozrazují velkou inteligenci tohoto druhu. Chápan vlnatý žije ve smíšených skupinách, které se při hledání potravy rozpadají na rodinky a dominance je založena na stáři zvířat.

Chápan vlnatý dorůstá v dospělosti délky těla 50-65 centimetrů, ocas je dlouhý od 55 do 77 centimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje od 3,6 až do 10 kilogramů.

Chápan vlnatý se ve volné přírodě vyskytuje v Brazílii, Peru a Bolívii; v pralesích, zvláště pak v zaplavovaných oblastech.

Chápan vlnatý je ohrožen především kácením pralesů, protože potřebuje souvislé plochy lesů k obživě i k úkrytu. Český název čeledí je malpoviti

U chápanů si samice vybírají, s kterým samcem se spáří. Po 226 až 232 dnech březosti se rodí jedno mládě, o které se po dobu šesti až deseti měsíců plně stará matka. Mládě nejprve nosí zavěšeno na břichu, později na zádech a tak s ním přelézá po stromech. V průměru rodí jedno mládě jednou za tři až čtyři roky. Mladé samičky odcházejí a připojují k jiným tlupám, samci zůstávají ve své domovské. Pohlavní zralosti dosahují samci asi za 5 a samice za 6 let. Dožívají se průměrně 20 let.

Chápan vlnatýNázvy ve světě

Anglicky: Humboldt's Woolly Monkey, Německy: Braune Wollaffe, Slovensky: Pavučiak hnedý

Foto: http://www.britannica.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.