Ksukol ocasatý

Daubentonia madagascariensis

Výskyt: Severozápad a východ Madagaskaru
Délka těla: 40 cm bez ocasu
Hmotnost: 2-3 kg
Březost: 150 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Kolem 20 let
Potrava: Larvy brouků
velikost písma:  A A A
13.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6661 zobrazení     0 komentářů

Obecně je znám pod domorodým názvem aye-aye. Při lovu ksukol ocasatý pečlivě naslouchá, kde jaká larva dřevokazného brouka hlodá ve dřevě, silnými zuby strhne kůru a dlouhým tenkým středním prstem ji vyloví a sežere. Ksukol ocasatý má drsnou černou srst s pláštěm z pesíků s bílými špičkami. Ksukol ocasatý je plachý a žije skrytě, buduje si hnízda z klacíků, kde tráví den a v noci se toulá za potravou.

V dospělosti dorůstá tento druh délky těla kolem 40 centimetrů, stejně tak ocas měří 40 centimetrů. Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 2 do 3 kilogramů.

Ksukol ocasatý obývá ve volné přírodě severozápad a východ Madagaskaru; kde se vyskytuje v lesích, trnitých porostech i na plantážích.

Ksukol ocasatý byl považován za vyhynulého a znovu objeven v roce 1957. Patří do čeledi ksukolovitých.

Březost samice ksukolovitých trvá asi 5 měsíců. Po narození, většinou jednoho, mláděte ho samice kojí asi 7 měsíců a pak ještě zůstává u matky asi dva roky, než dospěje. Samec se o mládě stará minimálně. Samice má trvalou ovogenezi, produkuje vajíčka průběžně.

Průměrná doba života ve volné přírodě není známa, v zajetí se jedinec dožil až 23 let. Ksukolovití jsou živočichové žijící velice skrytě a většina znalostí o jejich způsobu života je odpozorována z umělých chovů. Jediným vážnějším přirozeným nepřítelem ksukolovitých je fosa (Cryptoprocta ferox).
 

Ksukol ocasatýNázvy ve světě

Anglicky: Aye-aye, Francouzsky: Aye-Aye, Holandsky: Vingerdier, Maďarsky: Véznaujjú maki, Německy: Fingertier, Polsky: Palczak madagaskarski

Foto: http://eu.art.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.