Chápan středoamerický

Ateles geoffroyi

Výskyt: Jižní Mexiko a Střední Amerika
Délka těla: 113-147 cm s ocasem
Hmotnost: 6-9 kg
Březost: 226-232 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Kolem 20 let
Potrava: Ovoce, listy a květy
velikost písma:  A A A
26.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5117 zobrazení     0 komentářů

Tento zvláštní druh se vyznačuje černou hlavou a rukama a licousy kolem obličeje. Podobně jako ostatní chápanichápan středoamerický zakrnělý palec a ostatními prsty se zavěšuje jako háky na větvích. Tento druh má pohyblivý chápavý ocas, který používá jako pátou končetinu. Živí se nejčastěji ovocem, listy a květy.

Chápan středoamerický dorůstá délky těla v rozmezí 50-63 centimetrů, ocas se pohybuje v délce mezi 63-84 centimetry, hmotnost u dospělců začíná na 6 kilogramech a maximálně dosahuje 9 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá chápan středoamerický jižní Mexiko a Střední Ameriku, zasahuje i do severní Kolumbie, kde vystupuje až na svahy And; konkrétně tento druh obývá tropické pralesy a mangrovové porosty.

U chápanů si samice vybírají, s kterým samcem se spáří. Po 226 až 232 dnech březosti se rodí jedno mládě, o které se po dobu šesti až deseti měsíců plně stará matka. Mládě nejprve nosí zavěšeno na břichu, později na zádech a tak s ním přelézá po stromech. V průměru rodí jedno mládě jednou za tři až čtyři roky. Mladé samičky odcházejí a připojují k jiným tlupám, samci zůstávají ve své domovské. Pohlavní zralosti dosahují samci asi za 5 a samice za 6 let. Dožívají se průměrně 20 let.

Chápan středoamerickýNázvy ve světě

Anglicky: Central American Spider Monkey, Německy: Geoffroy-Klammeraffe, Portugalsky: Macaco-aranha-de-geoffroy, Slovensky: Pavučiak stredoamerický

Foto: http://biogeodb.stri.si.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.