Tento zvláštní druh se vyznačuje černou hlavou a rukama a licousy kolem obličeje. Podobně jako ostatní chápani má chápan středoamerický zakrnělý palec a ostatními prsty se zavěšuje jako háky na větvích. Tento druh má pohyblivý chápavý ocas, který používá jako pátou končetinu. Živí se nejčastěji ovocem, listy a květy.
Chápan středoamerický dorůstá délky těla v rozmezí 50-63 centimetrů, ocas se pohybuje v délce mezi 63-84 centimetry, hmotnost u dospělců začíná na 6 kilogramech a maximálně dosahuje 9 kilogramů.
Ve volné přírodě obývá chápan středoamerický jižní Mexiko a Střední Ameriku, zasahuje i do severní Kolumbie, kde vystupuje až na svahy And; konkrétně tento druh obývá tropické pralesy a mangrovové porosty.
U chápanů si samice vybírají, s kterým samcem se spáří. Po 226 až 232 dnech březosti se rodí jedno mládě, o které se po dobu šesti až deseti měsíců plně stará matka. Mládě nejprve nosí zavěšeno na břichu, později na zádech a tak s ním přelézá po stromech. V průměru rodí jedno mládě jednou za tři až čtyři roky. Mladé samičky odcházejí a připojují k jiným tlupám, samci zůstávají ve své domovské. Pohlavní zralosti dosahují samci asi za 5 a samice za 6 let. Dožívají se průměrně 20 let.
Komentáře ke zvířeti