Chvostan bělolící

Pithecia pithecia

Výskyt: Venezuela, severovýchodní Brazílie
Délka těla: 34-35 cm bez ocasu
Hmotnost: 1,7-2,4 kg
Březost: 170 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 14-20 let
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3895 zobrazení     0 komentářů

U žádného druhu opic z Nového světa není tak velký rozdíl mezi pohlavími jako u tohoto chvostana, zvaného také saki nebo wanaku. Samec je černý s bílým nebo světle žlutým obličejem a černým čenichem, samice šedohnědá s bílými špičkami pesíků a její tmavý obličej má bílý proužek po každé straně nosu. Srst obou je dlouhá a vytváří na hlavě korunku s kápí. Ocas je velice huňatý (proto české jméno).

Chvostan bělolící dosahuje délky těla 34-35 centimetrů, ocasu 34-44 centimetrů, hmotnost se u dospělých jedinců pohybuje od 1,7 do 2,4 kilogramu.

Ve volné přírodě obývá chvostan bělolící Venezuelu, severovýchodní Brazílii; tropické a galeriové lesy, palmové porosty a savany.

Do podčeledi chvostanů patří pět druhů rodu Pithecia, dále chvostani bělonosí a černí (rod Chiropotes) a dva druhy uakari (Cacajao).

Je to opice monogamní, žijí v trvalých párech, v malých rodinných skupinách společně se svými nedospělými mláďaty do 2,5 až 3,5 let jejích věku, po dosažení dospělosti mláďata odcházejí. Samice rodí zhruba po 170 dnech březosti většinou jedno mládě, které kojí asi půl roku. Mládě je po narození šedohnědé, je-li to sameček, tak do dvou měsíců jeho srst zčerná. V péči o nové potomstvo pomáhají starší, dosud nedospělá mláďata.

V přírodě se dožívají asi 14, v zajetí při dobré péči až 20 let. Mnoho přirozených nepřátel nemají, pouze lidé jim ničí přirozený zdroj obživy a loví je pro maso nebo chytají pro obchodování.
 

Chvostan bělolícíNázvy ve světě

Anglicky: Guianan Saki, Německy: Weißgesichtssaki, Slovensky: Saki bielotváry, Španělsky: Mono viuda

Foto: http://doubutsuiine.tank.jp

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.