Kočkodan Brazzův

Cercopithecus neglectus

Výskyt: Střední Afrika
Délka těla: 50-59 cm bez ocasu
Hmotnost: 4-8 kg
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3763 zobrazení     0 komentářů

Mezi 20 druhy rodu je kočkodan Brazzův nejvíce přivyklý pohybu po zemi. Je šedě kropenatý, má černou masku a na čele sytě oranžový, bíle lemovaný pruh. Horní pysk a bradu pokrývá modrobílá srst. Tenký bílý proužek probíhá po jeho stehnech, ocas a končetiny jsou tmavší. Samec je podstatně větší než samice a má bledě modrý šourek. Tento druh se živí většinou semeny a ovocem a potravu obvykle sbírá jednou rukou.

Kočkodan Brazzův obývá bažinaté lesy a palmové háje, páry zabírají velká území, která si značkují slinami a pachem a s ostatními komunikují hlasitým voláním. Přestože jsou teritoriální, většinou se spíše schovávají a jen zřídka se postaví vetřelci na odpor.

Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje mezi 50-59 centimetry, ocas je dlouhý v rozmezí 59-78 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 4 do 8 kilogramů.

Kočkodan Brazzův obývá střední Afriku od východního Kamerunu přes Kongo až do Etiopie; navštěvuje deštné pralesy a bažiny i v podhůří.

Kočkodan Brazzův je jediný monogamní druh mezi kočkodany.

Do této skupiny zařazené opice jsou všežravci, jejich základní potravou jsou plody příležitostně doplněné o hmyz a drobné obratlovce. Najdeme zde rozličné přechodné typy s odlišným způsobem života, z různě velkou specializací. Některé přešly k pozemnímu životu v otevřené savaně a jiné zůstaly stále vázány na prales.
 

Kočkodan BrazzůvNázvy ve světě

Anglicky: De Brazza's Monkey, Chorvatsky: De Brazzin majmun, Německy: Brazzameerkatze, Rumunsky: Pisica de mare braza, Slovensky: Mačiak Brazzov, Swahilsky: Kalasinga

Foto: http://bioarchivo.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.