Mangabej rudohlavý

Cercocebus torquatus

Výskyt: Západní Afrika
Délka: 50-60 cm bez ocasu
Hmotnost: 4,5-12,5 kg
Březost: 170 dnů
Počet mláďat: 1 ks
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3251 zobrazení     0 komentářů

Tato opice má popelavé tělo a šedorůžový obličej s dlouhým nosem, hlubokými jámami pod lícemi (fossae) a nápadně bílými očními víčky. Do lícních toreb si mangabej rudohlavý cpe ořechy, které pak přenáší a později louská buď v ruce, nebo mohutnými zuby a čelistmi. Žije převážně na zemi a vytváří velké tlupy až o devadesáti členech, složené ze samců, samic a mláďat. Mezi samci je přísná hierarchie, ale i podřízení samci se mohou pářit, nezřídka častěji než staří. Tlupy mají teritoria, která se navzájem přesahují, a slídí za potravou hlavně podél řek.

Mangabej rudohlavý dosahuje délky těla 50-60 centimetrů, ocasu 60-75 centimetrů, hmotnost značně kolísá, mezi 4,5-12,5 kilogramy.

Mangabej rudohlavý obývá západní Afriku; kde se vyskytuje v deštných pralesích.

Šest druhů mangabejů (rod Cercocebus) se vyznačuje bílými víčky a žije ve střední Africe. Nejvíce ohrožen je mangabej chocholatý (Cercocebus capucinus) z povodí i řeky Tana - počítá se už jen na tisíce.

Žije ve smíšených skupinách čítajících 10-35 jedinců. V těchto skupinách nevládne nijak přísná hierarchie a mohou se zde pářit všichni samci. Samice rodí po 170 denní březosti obvykle jedno mládě, které dosahuje pohlavní dospělosti mezi 5-7 rokem života.

Mangabej rudohlavýNázvy ve světě

Anglicky: Red-capped Mangabey, Chorvatsky: Bjelovrati mangabi, Německy: Halsbandmangabe, Rumunsky: Mangabiul fumuriu cu colier, Slovensky: Mangabej červenohlavý

Foto: http://www.zoopicture.ru/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.