Gibon lar

Hylobates lar

Výskyt: Jižní Čína, Barma, Laos, Thajsko, Malajsie
Délka: 42-59 cm
Hmotnost: 4,5-7,5 kg
Březost: 200 dnů
Počet mláďat: 1 ks
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4763 zobrazení     0 komentářů

Tento druh, dříve nazývaný běloruký, má černou kůži v obličeji lemovanou bílou srstí a černé ruce a chodidla. Zbytek těla pokrývá hustá krémová až červená srst, vzácněji hnědá až černá. Dlaně a chodidla jsou lysé, kožovité a zaručují dokonalé uchopení. Velký palec je protistojný a dovoluje těmto lidoopům chodit vzpřímeně po větvích. Typickým pohybem gibonů je ručkování, odborně brachiace, která jim šetří energii, neboť tělo pracuje jako kyvadlo při dlouhých skocích mezi větvemi. Časně zrána samec a samice „zpívají“, což posiluje jejich vzájemné vztahy. Zpěv začíná obyčejně samice dlouhým, hlubokým, zvyšujícím se houkáním a samec odpovídá krátkými skřeky.

Gibon lar dosahuje v dospělosti délky těla 42-59 centimetrů, hmotnost je v rozmezí 4,5-7,5 kilogramu.

Domovinou pro tento druh gibona je jižní Čína, Barma, Laos, Thajsko, Malajsie a severní Sumatra; v těchto zemích obývá suché opadavé a stálezelené deštné pralesy od nížin do hor.

V Číně se dodnes gibon lar loví. Ovšem ani populace žijící v jiných zemích nejsou v bezpečí, ohrožuje je ničení lesních porostů znečištění prostředí. Těžce je postihlo použití defoliantů ve válce.

U gibonů můžeme hovořit o rodině, protože jsou jedni mála z primátů, kteří žijí monogamně. Rodina se skládá ze samce, samice a mláďat, kterých nebývá více šest. Odrostlejší mláďata jsou z rodiny vypuzena. Rodina žije na nevelkém teritoriu, které se mohou navzájem překrývat. Vzájemné půtky rodin jsou četné, ale většinou nekrvavé. Mláďata mají hodně prvků svého chování vrozená, ale mnoho se toho naučí příkladem rodičů. Samice je březí okolo 200 dnů a mláďata, která se drží matce na břiše, kojí téměř dva roky. Později ho samci učí sbírat potravu a ochraňovat území. Samci pohlavně dospívají asi v 6 a samice v 8 létech.
 

Foto: http://www.fotolibra.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.