Orangutan bornejský

Pongo pygmaeus

Výskyt: Borneo
Výška: 1,1-1,4 m
Hmotnost: 40-80 kg
Březost: 235-265 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: 30-40 let
Potrava: Listy, hmyz, ptačí vejce, výhonky
velikost písma:  A A A
17.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8275 zobrazení     1 komentář

Orangutan bornejský má paže dvakrát tak dlouhé jako tělo a na nohou uchopovací prsty s protistojným palcem. Orangutan bornejský je největší stromový savec. Má mimořádně pohyblivé končetiny, zápěstí, kyčle a ramena dovolují větší rozsah pohybů než u jiných lidoopů. Tráví celý život v korunách stromů. Samec ochotněji sestupuje na zem a pohybuje se lépe než samice. Je větší než ona, má dlouhý vous, mohutný hrdelní vak a dlouhý krk, dlouhé chlupy tvoří kápi a třásně na pažích.

Samice tohoto druhu rodí jediné drobné mládě jednou za 7-8 let, což je nejdelší interval mezi porody u živočichů vůbec. Staví si hnízdo v korunách stromů a pár zůstává pohromadě, dokud mládě nedosáhne osmi let. Samec brání své území vydáváním dlouhého volání a v případě potřeby i bojuje. Genetické výzkumy prokázaly, že existují dva druhy orangutanů, bornejský a sumaterský (Pongo abelii),

Orangutan bornejský dorůstá výšky kolem 1,1-1,4 metru, hmotnost kolísá v závislosti na pohlaví od 40 až do 80 kilogramů.

Jak již napovídá jeho durhový název, obývá orangutan bornejský Borneo; konkrétně původní deštné pralesy.

Ačkoli je chráněn zákonem, mladí orangutani jsou nezákonně loveni a prodáváni jako mazlíčci. Rehabilitační projekty mají dobré výsledky, ale někteří jedinci se jen velmi těžce přizpůsobují přírodnímu prostředí, takže jsou ohroženi.

Orangutan bornejskýNázvy ve světě

Anglicky: Bornean Orangutan, Chorvatsky: Bornejski orangutan, Německy: Borneo-Orang-Utan, Polsky: Orangutan borneański, Rumunsky: Orangutan de Borneo, Slovensky: Orangutan bornejský

Foto: http://www.allposters.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.11.2018, 11:59
Dobry den,trochu bych poopravil vysku zvirete i vahu,dostal jsem se k udajum,kde bylo uvedeno:vyska az 170cm,bezne spis-150cm,vaha samcu az 150kg,bezne kolem 100kg.Sila byla stanovene u samcu az za 8 muzu,coz by odpovidalo vzhledem k jeho telesne konstrukci.Myslim si,ze muze skvele konkurovat gorile horske.