Bonobo

Pan paniscus

Výskyt: Střední Afrika
Délka těla: 70-83 cm
Hmotnost: Až 39 kg
Březost: 230 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Převážně rostlinná
velikost písma:  A A A
08.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5861 zobrazení     0 komentářů

Bonobo je o něco menší než šimpanz, štíhlejší a má relativně delší a jemnější končetiny. Jako zvláštní druh byl popsán v roce 1929. Kůže je převážně černá, dokonce i u mláďat, a střední část čela a temene má mnohem výraznější úpravu (jsou bohatěji osrstěné a tvoří korunku). Bonobové se někdy sdružují do skupin až osmdesátičlenných, ale většinou žijí v menších tlupách, které se spolu potulují a upravují navzájem. Sexuální vztahy mezi samci, samicemi a mláďaty mají rozdílnou úroveň a mohou ve skupině způsobovat napětí. Samice jsou obvykle dominantní. Mladé samičky po dosažení dospělosti rodinu opouštějí, kdežto samci v ní zůstávají.

Bonobo dorůstá délky těla 70-83 centimetrů, hmotnost se pohybuje až do 39 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu opic je střední Afrika; konkrétně pak tropické pralesy a na jižní hranici území i savany.

Bonobo je vážně ohrožen lovem, takže se v budoucnosti může stát prvním lidoopem v přírodě vyhubeným. Podle kvalifikovaných odhadů žije totiž v Africe jen asi 15 000 bonobů a jejich ochrana není nijak důkladně zajištěna.

Skupiny bonobů se neustále rozpadají a slučují. Kmen čítající 50 až 120 jedinců se během dne rozděluje do menších skupin o šesti až dvanácti členech, které odděleně hledají potravu, a večer se zase setkají, aby spolu spali. Na rozdíl od šimpanze učenlivého, o kterém se ví, že loví opice, bonobové se živí hlavně rostlinou potravou. Ačkoli jedí také hmyz a občas chytí malé savce, třeba veverku, jejich hlavním zdrojem potravy je ovoce.

Samice nosí a vychovávají jejich mláďata asi pět let a mohou rodit každých pět až šest let. Ačkoli jsou mnohem menší než samci, mají vyšší postavení ve společnosti. Udržují si své sociální postavení vzájemnou spoluprací. Žádný samec nemůže dominovat skupině, protože samice se semknou, aby sociální pořádek ubránily. Postavení samce závisí na postavení jeho matky. Vazba mezi synem a matkou během života zůstává silná. Březost samice trvá asi 230 dní. Fyzicky a pohlavně dospívají okolo osmého roku života, ale samice mohou poprvé rodit až ve věku okolo 12 let.


 

BonoboNázvy ve světě

Anglicky: Bonobo, Finsky: Kääpiösimpanssi, Chorvatsky: Patuljasta čimpanza, Německy: Zwergschimpanse, Rumunsky: Cimpanzeu pitic

Foto: http://franslanting.photoshelter.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.