Šimpanz

Pan

Výskyt: Západní a střední Afrika
Velikost: 63-90 cm
Hmotnost: 30-60 kg
Březost: 8 měsíců
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Až 50 let
Potrava: Býložravci
velikost písma:  A A A
14.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9014 zobrazení     0 komentářů

Tento lidoop, nejblíže příbuzný člověku, má velice výrazný obličej s pohyblivými vyčnívajícími rty, které dávají najevo pocity, například strach (vypadá jako úsměv). Paže jsou mnohem delší než nohy. Šimpanzi chodí po ploskách nohou a opírají se o kotníky nebo zahnuté prsty; velký palec na noze je protistojný a je zárukou pevného uchopení při šplhu. Žijí ve skupinách o patnácti až dvou stech členech. Je známo, že menší skupiny dospělých samců napadají a mohou i zabít cizí samce.

Šimpanzi jsou převážně býložraví, s oblibou však loví a jedí některé opice, malé antilopy nebo ptáky, a při lovu spolupracují. Obvykle neužívají nástroje, ale naučí se je vyrábět. Najdou a připraví si například vhodné větvičky, zastrkují je do hnízda termitů a po vytažení větvičky přichycené termity olizují.

Dospělý šimpanz měří 63-90 centimetrů, a váží 30-60 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá šimpanz západní a střední Afriku; horské lesy a primární pralesy, někdy i sekundární porosty a savanové lesy.

Je to jeden z nejvíce ohrožených živočichů na světě, šimpanz, je velmi blízký člověku jak inteligencí, tak i citovými projevy. Ideálním domovem šimpanzů jsou africké tropické oblasti s ovocnými stromy, neboť plody stromů tvoří jejich hlavní potravu. Šimpanz jí 4-5 hodin denně. K dalším pochoutkám patří čerstvě vyrašené listí, semena, měkká kůra, míza, šťavnatá pryskyřice a květy. Občas také kamenem rozlouskne skořápky ořechů a jiných plodů.

Šimpanzi jsou převážně vegetariáni, ale konzumují také živočichy. K lahůdkám z živočišné říše patří termiti, mravenci a housenky. Když šimpanz najde termitiště nebo mraveniště, použije klacík k jeho prozkoumání. Pokud je větvička dostatečně plná chutných soust, šimpanz ji vytáhne a hmyz slízne. Skupina šimpanzů příležitostně spolupracuje při lovu větších ptáků a savců včetně mladých prasat, opic a antilop. Spolupracují i na následné hostině.
 

ŠimpanzNázvy ve světě

Anglicky: Chimpanzee, Finsky: Simpanssit, Chorvatsky: Čimpanza, Španělsky: Chimpancé

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.