Lenochod černopásý

Bradypus torquatus

Výskyt: Brazílie
Délka: 45-50 cm
Hmotnost: 3,5-4 kg
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5992 zobrazení     0 komentářů

Lenochod černopásý je aktivní ve dne i v noci a výborně se ztrácí v lesním prostředí, protože jeho šedohnědá srst je zabarvena zeleně řasami; dokonce v ní žijí i brouci, moli a klíšťata.

Dlouhé pesíky vytvářejí hřívu kolem hlavy a na plecích. Obdobně jako lenochod dvouprstý jen zřídka sestupuje na zem a přitom tluče kolem sebe silnýma předníma nohama. Jeho metabolismus a tělesná teplota jsou velmi nízké. Hlavní zbraní je nenápadný způsob života, při napadení se brání drápy.

Lenochod černopásý dosahuje délky těla 45-50 centimetrů, hmotnost je 3,5-4 kilogramy.

Lenochod černopásý obývá ve volné přírodě Brazílii (konkrétně státy Bahia, Espirito Santo i Rio de Janeiro); vyskytuje se v tropických pobřežních pralesích.

V některých oblastech se ochranáři snaží tyto lenochody pochytat a přestěhovat z míst, kde hrozí kácení porostů. Je to nejohroženější druh ze všech lenochodů, a chudozubých vůbec, protože žije v dosti zalidněné a silně využívané oblasti. Český název čeledi je lenochodovití tříprstí.

Lenochod černopásý náleží do čeledi lenochodovití. Čeleď savců z řádu chudozubých. Na rozdíl od ostatních savců mají 6–9 krčních obratlů. Jsou přizpůsobeni životu na stromech. Pohybují se pomalu, zavěšeni srpovitými drápy. Rasy rostoucí v jejich srsti způsobují ochranné zelenavé zbarvení. Živí se listím stromů. Je známo 5 druhů. Žijí v tropických pralesích Jižní Ameriky.
 

Lenochod černopásýNázvy ve světě

Anglicky: Maned Three-toed Sloth, Německy: Kragenfaultier

Foto: http://legacy.earlham.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.