Jednotvárně černá srst, nápadně krátké uši, malé oči a špičatý čenich jsou typické pro tento vzácný druh, který žije jenom na dvou ostrůvcích u Japonska. Tento noční býložravec se nazývá také králík amaminský nebo rjúkjú králík. Králík japonský spásá na travnatých plochách listy travin, výhonky sladkých brambor, bambusové výhony a kůru. Má nohy s dlouhými drápy, jimiž si vyhrabává hnízdní nory. S ostatními se dorozumívá cvakavými zvuky. Jeho způsob života a rodinné zvyky jsou málo známé.
Králík japonský je známý také pod názvem králík amami nebo ryukyu králík a je endemickým zástupcem řádu zajíců.
Králík japonský dorůstá délky těla 42-51 centimetrů, ocasu 1,5 centimetru, hmotnost kolísá od 2 do 5 kilogramů.
Ve volné přírodě obývá králík japonský pouze ostrovy Amami a Tokuno na jih od Japonska; v tropických lesích.
Následkem ničení prostředí a zavlečení dravých živočichů, je králík japonský silně ohrožen. Český název čeledi je zajícovití.
V současné době se počet exemplářů tohoto zvířete odhaduje na 3500-5500 na obou ostrovech. Nehledě na nárůst oblastí nových lesů vysázených na místech těch vytěžených, poslední vědecké výzkumy ukazují, že se za posledních dvacet let zmenšil areál výskytu, a populace králíka japonského se tak také snížila. K největšímu poklesu došlo zejména v centrální části ostrova Amami, kde došlo naopak k růstu populace amamiho predátora, mangusty.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel