Králík západoamerický

Brachylagus idahoensis

Výskyt: Pouštní pánev USA
Délka: 22-29 cm
Hmotnost: 350-450 g
Březost: 26-28 dnů
Počet mláďat: 4-8 ks
Potrava: Pelyňky a jiné prérijní rostliny
velikost písma:  A A A
28.06.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5921 zobrazení     0 komentářů

Králík západoamerický je nejmenší z amerických králíků je jediným druhem zajícovců v oblasti, který si vyhrabává rozsáhlé soustavy nor se čtyřmi až pěti od sebe vzdálenými východy. Žije v oblastech, kde je snadno ohrozitelný. Živí se pelyňky a jinými prérijními rostlinami. Většinou se pase až za šera, za soumraku nebo za svítání, jen v zimě je čilý po celý den. V zimě má králík západoamerický srst šedou, v létě hnědou, na hrudi, nohách a na ocásku skořicově béžovou.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje mezi 22-29 centimetry, ocas je poměrně krátký a dosahuje 0,5-2 centimetry, hmotnost kolísá v rozmezí mezi 350-450 gramy.

Ve volné přírodě obývá tento druh velkou pouštní pánev USA; konkrétně se objevuje v místech s hustým porostem pelyňku.

Je to nejmenší králík na světě, dosahuje asi velikosti morčete, má hrubou srst a samice pět párů mléčných bradavek. I když žije králík západoamerický samotářsky, vydává hvízdavé zvuky jako varování, že se blíží predátor.

Březost u tohoto druhu trvá zhruba 26 až 28 dnů. Ve vrhu mívá od čtyř až do osmi mláďat. Samice králíka západoamerického vrhnou většinou třikrát do roka.

Náleží do čeledi zajícovití. Zajícovití jsou čeledí zajícovců, která obsahuje asi 50 rodů savců v naprosté většině s českým rodovým jménem králík, a to kromě jediného rodu zajíc (Lepus).

Od pišťuchovitých, druhé čeledi zajícovců, se liší krátkým osrstěným ocasem a charakteristicky protaženými ušními boltci a zadníma nohama.

Zajícovci jsou přirozeně rozšířeni po celém světě s výjimkou Austrálie a Oceánie, kam ovšem byli introdukováni člověkem.

Zdánlivě se některými znaky a způsobem života shodují s řádem hlodavců, vyvíjeli se však od třetihor odlišně.

 

Králík západoamerickýNázvy ve světě

Anglicky: Pygmy Rabbit

Foto: http://budak.blogs.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.