Čipmank východní

Tamias striatus

Výskyt: Kanada
Délka: 15,5-16,5 cm bez ocasu
Hmotnost: 70-140 g
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10837 zobrazení     2 komentáře

Tento půvabný hlodavec má šedou nebo rezavě hnědou srst se středním tmavým pruhem probíhajícím po hřbetě, z každé strany lemovaným šedým nebo světle hnědým pruhem, s nímž opět hraničí tmavohnědý pruh; břicho je bílé. Také v obličeji se střídají světlé i tmavé pruhy pod i nad očima, a odstín barvy i vzor se mění podle oblasti, kde zvíře žije. Ačkoli je povahou usedlý, čipmank východní se potuluje za potravou v dosti široké oblasti. Jeho pastevní aktivita vrcholí ráno a uprostřed odpoledne, přičemž samci jsou čilejší ráno a samice k večeru. Je to samotářské zvíře, bydlí ve vlastní soustavě nor a odhání kolemjdoucí od svého území, ale může být členem většího společenství, které okupuje okolí. Jedinci obou pohlaví se ozývají zvučným čip a čuk, což je poplašný signál pro spřátelené čipmanky a ostatní drobné živočichy v okolí. Ohrožují je hadi, draví ptáci, lišky, rysové a lasice. Čipmank zimu přespává od podzimu až do časného jara, ale za pěkných zimních dnů občas vychází z nor ven.

Čipmank východní dorůstá v dospělosti délky těla 15,5-16,5 centimetrů, ocasu 7-10 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 70-140 gramy.

Čipmank východní obývá Kanadu od jezera Manitoba až po Nové Skotsko. Na jih dosahuje až do Louisiany, Alabamy, Georgie a na severní Floridu.

Tento druh vyhledává opadavé lesy a křoviny s hojnými skalními rozsedlinami.

Samice čipmanka je vůči vlastním mláďatům brzy nesnášenlivá a vyhání výrostky, aby si našli vlastní domov, už ve stáří pouhých dvou týdnů.

Čipmank východníNázvy ve světě

Anglicky: Eastern Chipmunk

Foto: http://kids.britannica.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

01.04.2017, 19:12
Dožívá se 8 let
10.05.2016, 21:49
Muzu se zeptat kolika let se dožívá chipmunk vychodni❓❓❓❔❔❔