Pásovec štětinatý

Chaetophractus villosus

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 42-65 cm
Hmotnost: 1-3 kg
Březost: 3 měsíce
Potrava: Hmyz, hlodavci, plazi
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6124 zobrazení     0 komentářů

Pro toto zvíře ze suchých oblastí je typická hrubá srst pokrývající krunýř složený z 18 pruhů kostěných, kůží potažených destiček. Sedm nebo osm pruhů je pohyblivých, takže se pásovec štětinatý může sbalit do kuličky a tak si chránit citlivou, pouze osrstěnou spodní stranu. Žije převážně samotářsky, v nebezpečí se skrývá, případně zahrabává, a brání se útěkem nebo ostrými drápy, které jinak slouží k hrabání. V létě vede pásovec štětinatý převážně noční život, živí se drobnou kořistí jako je hmyz, hlodavci nebo plazi a nepohrdne ani zdechlinou. V zimě je mnohem čilejší ve dne a požírá velké množství rostlin. Lidé pásovce štětinatého loví pro maso v celém jeho areálu. Český název čeledi je pásovcovití.

V dospělosti dorůstá pásovec štětinatý délky těla 22-40 centimetrů, ocasu 20-25 centimetrů, hmotnost kolísá u dospělých jedinců mezi 1-3 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá tento druh Jižní Ameriku; konkrétně se vyskytuje na písčitých polopouštních plochách. Jsou to polygamní živočichové, samec se páří s více samicemi. U některých druhů se často po oplodnění rýhující vajíčko rozdělí na více embryí (tzv. polyembryonie) a rodí se 4 i více mláďat shodného pohlaví.

Doba březosti je dva až čtyři měsíce, u některých druhů nastává tzv. utajená březost trvající až 8 měsíců. Po narození zůstávají mláďata v noře a matka je kojí, tehdy se jim začíná vyvíjet tvrdý krunýř. Společně s matkou opouštějí postupně noru a učí se sama živit, ve věku půl až jednoho roku jsou samostatná a odcházejí. Samice některých druhů mohou zabřeznout každým rokem. Rodí obvykle 1 až 12 mláďat, průměrná velikost vrhu jsou 4 mláďata. Dožívají se 4 až 12 let.
 

Pásovec štětinatýNázvy ve světě

Anglicky: Large Hairy Armadillo, Chorvatsky: Veliki dlakavi pasanac, Maďarsky: Szőrös tatu, Německy: Braunborsten-Gürteltier, Polsky: Pancernik włochaty

Foto: http://zooclub.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.