Pásovec velký

Priodontes maximus

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 110-150 cm
Hmotnost: Až 30 kg
Březost: 2-4 měsíce
Počet mláďat: Kolem 4 ks
Délka života: Kolem 7 let
Potrava: Termiti, mravenci, hadi
velikost písma:  A A A
13.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11075 zobrazení     4 komentáře

Pásovec velký je největší z pásovců má 11-13 mírně pohyblivých pruhů destiček na těle a 3-4 desky na krku. Také dlouhý, zužující se ocas nese krunýř. Tento pásovec je tmavohnědý až na světlou, žlutobílou hlavu, ocas a pruh při okraji krunýře. Obyčejně má pásovec velký na předních nohách velký třetí prst, kterým vyhrabává v zemi drobnou kořist, například termity, mravenec, červy nebo hady. Předními drápy si také vyhrabává nory, v nichž se ukrývá ve dne. Tento pásovec není ani společenský, ani teritoriální a vyhledává nová loviště každé 2-3 týdny.

Délka těla se u dospělého zvířete pohybuje mezi 75 centimetry až jedním metrem, ocas je dlouhý zhruba 50 centimetrů, hmotnost se pohybuje kolem 30 kilogramů.

Ve volné přírodě obývá pásovec velký sever a střed Jižní Ameriky; kde navštěvuje nejrůznější prostředí od pamp a stepí až po tropické deštné pralesy.

Je jediným představitelem rodu. Má chutné maso, proto je ohrožen lovem.

Jsou to polygamní živočichové, samec se páří s více samicemi. U některých druhů se často po oplodnění rýhující vajíčko rozdělí na více embryí (tzv. polyembryonie) a rodí se 4 i více mláďat shodného pohlaví.

Doba březosti je dva až čtyři měsíce, u některých druhů nastává tzv. utajená březost trvající až 8 měsíců. Po narození zůstávají mláďata v noře a matka je kojí, tehdy se jim začíná vyvíjet tvrdý krunýř. Společně s matkou opouštějí postupně noru a učí se sama živit, ve věku půl až jednoho roku jsou samostatná a odcházejí. Samice některých druhů mohou zabřeznout každým rokem. Rodí obvykle 1 až 12 mláďat, průměrná velikost vrhu jsou 4 mláďata. Dožívají se 4 až 12 let.
 

Pásovec velkýNázvy ve světě

Anglicky: Giant Armadillo, Chorvatsky: Golemi pasanac, Německy: Riesengürteltier, Slovensky: Pásavec obrovský, Španělsky: Armadillo gigante

Foto: http://ferrebeekeeper.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.01.2020, 11:37
bdkshbdsbdshkbdshbkvdsbkhvdsbkbdsvkjsvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvbbbbbbbbbbbbbbbbbbbvvvvbvbvbvbvbvbvbvbvvbvbvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
05.04.2019, 08:23
diky za informace
09.05.2018, 21:45
Díky za tuto stránku
02.01.2018, 16:39
Anomaly jej looool xddd jeeej omg knife jej