Svišť žlutobřichý

Marmota flaviventris

Výskyt: Kanada, západ USA
Délka: 34-50 cm bez ocasu
Hmotnost: 3,5-7 kg
Potrava: Travin, květů, bylin a semen
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2083 zobrazení     0 komentářů

Tento svišť je zavalitý s krátkou širokou hlavou a silnými drápy. Uši jsou maličké, ukryté v srsti, která je jemná s vlnitou podsadou na hřbetě a na bocích.

U některých kusů jsou drsné pesíky zbarvené hnědožlutě až plavě se světlými špičkami, kdežto jiná zvířata jsou téměř černá. Svišť žlutobřichý se přizpůsobil nejrůznějšímu prostředí, takže má velmi pestrý jídelníček z travin, květů, bylin a semen. Pase se hlavně ráno a pozdě odpoledne, kdy se také upravuje a sluní spolu s ostatními členy kolonie. Tu obvykle tvoří jeden samec a několik samic. Ohrožují ho kojoti, rysové červení, jestřábi, sovy a orli, před nimiž hledá úkryt v norách. Na podzim si vyhrabává svišť žlutobřichý dlouhé nory, kde tráví zimní spánek, trvající někdy až 8 měsíců.

Délka těla se u dospělých jedinců tohoto druhu pohybuje mezi 34-50 centimetry, ocasu 13-22 cm, hmotnost kolísá u tohoto druhu mezi 3,5-7 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá svišť žlutobřichý západní Kanadu a západ USA; obývá různé prostředí od horského pásma přes lesy a paseky až do polopouští.

Životem nejvíc připomíná svišť žlutobřichý našeho sviště horského.

Většina svišťů žije ve skupinách či koloniích, které jsou tvořeny obvykle jedním samcem a několika samicemi. Mláďata, kterých se v jednom vrhu rodí až osm, jsou ze skupiny vyhnána samcem po 20 až 30 dnech od narození.
 

Svišť žlutobřichýNázvy ve světě

Anglicky: Yellow-bellied Marmot

Foto: http://naturemappingfoundation.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.