Křeček slaništní

Reithrodontomys raviventris

Výskyt: USA, Mexiko
Délka: 11,5-19 cm
Hmotnost: 20-40 g
Krmivo: Semena, výhonky, hmyz
velikost písma:  A A A
28.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2204 zobrazení     1 komentář

Křeček slaništní vypadá na první pohled podobně jako myš domácí, ale na štíhlém šupinatém ocásku je mnohem chlupatější. Zbarvení je hnědě okrové až šedohnědé svrchu a šedobílé zespodu. Má veliké uši a rýhované horní řezáky. Obratně šplhá, vede noční život a v létě si buduje důkladná hnízda ze stvolů trav nebo větviček křovin, ale také si jako jiní hlodavci vyhrabává pod zemí tunely, kde tráví zimu. Během sezóny si křeček slaništní vytváří stezky, po nichž se dostává k potravě. Živí se semeny, travinami, zelenými výhonky a hmyzem. Patří do početné čeledi křečkovitých (přes 460 druhů). V Severní Americe křečci nahrazují naše myši a hraboše.

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje v rozmezí 7-7,5 centimetrů, ocasu 4,5-11,5 centimetru, hmotnost kolísá mezi 20-40 gramy.

Křeček slaništní obývá USA (Sanfranciský záliv v Kalifornii) a severní Mexiko; v těchto zemích obývá travnaté plochy.

Zatímco některé systémy uznávají čeleď křečkovití (Cricetidae), jiné ji opouští a zařazují všechny její zástupce do čeledi myšovití (Muridae).

Jako křečkovití (Cricetidae) se označují nejen „křečci“ v českém slova smyslu, ale i například podčeleď hrabošovití (Arvicolinae). Typičtí křečci jsou pak rozděleni do několika dalších podčeledí, jako jsou například křečci praví (Cricetinae). Tolweb (Tree of life) uznává v čeledi křečkovití tyto skupiny.
 

Křeček slaništníNázvy ve světě

Anglicky: Salt Marsh Harvest Mouse

Foto: http://www.mnh.si.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

20.05.2018, 12:41
Dobrý den Já bych si vzala toho křečka Děkuji moc jmenuji se Lenka barankova a jsem z holedece kousek u zatce okres Louny