Pískomil křečkovitý

Pachyuromys duprasi

Výskyt: Sahara
Délka: 15,5-29 cm s ocasem
Hmotnost: 20-45 g
Březost: 19-22 dnů
Počet mláďat: 3-6 ks
Krmivo: Cvrčci, sarančata, směs zrnin
velikost písma:  A A A
10.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5418 zobrazení     2 komentáře

Tento pískomil obývající Saharu má dlouhou huňatou srst, na hřbetě světle skořicovou s černými špičkami pesíků. Spodní strana je bílá a bílé tlapky mají částečně osrstěná chodidla. Zadní nohy jsou dlouhé a ocas kyjovitý (taky se mu dříve říkalo kyjochvost). Velké citlivé uši reagují na dlouhovlnné zvuky o nízkých frekvencích, které se nesou daleko přes pouštní písky. Tento nebojácný hrabavý hlodavec je čilý za soumraku, kdy loví hmyz, například cvrčky, a sbírá listy, semena a jiný rostlinný materiál.

Pískomil křečkovitý dorůstá délky těla 9,5-13 centimetrů, ocasu 5,5-16,5 centimetrů, hmotnost má tento pískomil 20-45 gramů.

V přírodě obývají pískomilové křečkovití písčité pustiny se sporou vegetací. Žijí v severní části Sahary, od Maroka až po Egypt. Vyžadují poměrně velké, dobře větrané terárium (alespoň 40x60x30 cm). Jako substrát je nejlepší propraný a prosátý říční písek (velikost zrn do 2 mm) smíchaný s mastkem. Vhodný je i písek pro činčily případně i kočkolit (ten však může způsobit těžké zažívací potíže, pokud ho zvířata požírají), ale naprosto se nehodí piliny nebo hobliny, ve kterých se pískomilům zakrátko zcela slepí srst.

Jako ostatní afričtí pískomilové, ukládá si zásoby tuku v ocasu i pískomil křečkovitý, a využívá je v době nouze jako zdroj potravy a vody.
 

Pískomil křečkovitýNázvy ve světě

Anglicky: Fat-tailed Gerbil, Francouzsky: Gerbille à queue grasse, Holandsky: Vetstaartgerbil, Litevsky: Riebiauodegės smiltpelės, Německy: Fettschwanz-Rennmaus, Polsky: Tłustogon afrykański, Španělsky: Jerbo de cola corta adiposa

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.04.2021, 22:06
Dobrý den. Už dlouho sháním , nemáte prosím někdo na prodej???
Opravdu moc prosím
05.08.2015, 12:46
Moc krásné,rostomilé zvíře :-)