Krysa obrovská

Cricetomys gambianus

Výskyt: Afrika
Délka: 35-40 cm bez ocasu
Hmotnost: 1-2 kg
Březost: 30-32 dnů
Počet mláďat: 1-5 ks
velikost písma:  A A A
03.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12163 zobrazení     0 komentářů

Krysa obrovská je noční krysa, připomínající svým způsobem života křečky, se živí pestrou paletou šťavnaté nebo masité potravy od termitů až po avokáda a od burských oříšků až po kukuřici. Někdy je nazývána rovněž také jako gambijská krysa nebo křečkomyš gambijská.

Krysa obrovská přenáší ve velkých lícních torbách do svých nor. Má několik prostorných odlišných komor pro potravu, odpočinek, rozmnožování a dokonce i jako záchod; samci ¡i samice obývají oddělené nory. Krysa obrovská má hrubou šedohnědou srst, přecházející do bílé na krku, bocích a na spodní straně, kolem očí má tmavé kroužky a na hnědém, řídce osrstěném ocase často bílou špičku. Díky silným zadním nohám výborně skáče.

Krysa obrovská dorůstá délky těla 35-40 centimetrů, ocasu 37-45 centimetrů, hmotnost u dospělých jedinců kolísá mezi 1-2 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá západní, střední a část jižní Afriky, izolovaný výskyt tohoto druhu je ve východní Africe; na savanách v neopadavých lesích.

Tato krysa se chová pro maso i jako domácí mazlíček. Z kůže se vyrábějí váčky a tabák, zejména v pohoří Ruwenzori.

V přírodě krom člověka nemají přirozeného nepřítele, jsou přínosné hlavně jako dopravci semen. Jejich počet klesá díky oblíbenosti jejich masa, díky rychlému reprodukčnímu cyklu však počet nepřesáhl hranici ohroženého druhu.

Krysa obrovskáNázvy ve světě

Anglicky: Gambian Pouched Rat, Německy: Gambia-Riesenhamsterratte, Polsky: Wielkoszczur, Rumunsky: şobolan de Gambia

Foto: http://zniflheimu.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.