Urzon kanadský

Erethizon dorsatum

Výskyt: Kanada, USA, Mexiko
Velikost: 65-80 cm bez ocasu
Hmotnost: 3,5-7 kg
Březost: 210-217 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Kůra, jehličí
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4649 zobrazení     0 komentářů

Urzon kanadský je mnohem hlasitější než ostatní dikobrazi, ozývá se hlavně v době páření na počátku zimy, kdy mručí, vrčí, funí, kvičí, houká a chřestí. Ostny jsou žlutobílé s černými nebo hnědými špičkami a vytvářejí výrazný hřeben, dlouhý až 8 centimetrů, především na hlavě.

Urzon kanadský je malý a zavalitý, má krátké nohy a silné tlapky mají lysá chodidla se silnými drápy, které se výborně hodí k hrabání. Čilý je v noci, kdy šplhá po stromech a ožírá měkkou kůru, v zimě jehličí konifer. V létě se živí kořínky, listy a stvoly, semeny, květy a vodními rostlinami. Nevidí dobře, ale má výborný čich a vynikající sluch. Většinou žije samotářsky, jenom v zimě několik jedinců může sdílet stejné doupě nebo úkryt na stromech. Urzon kanadský je místy hojný, a pak může působit značné škody v lesích, žije totiž až 18 let a nemá mnoho nepřátel.

Délka těla se v dospělosti pohybuje mezi 65-80 centimetry, ocasu 15-30 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 3,5-7 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá tento druh Kanadu, USA a Severní Mexiko; vyskytuje se v jehličnatých i opadavých lesích a tundrách, hlavně podél říčních břehů.

K páření dochází na podzim a na začátku zimy. Partneři si nejprve navzájem otírají čumáčky o sebe, pak si samec označkuje samici tak, že se postaví na zadní a pomočí ji. Březost trvá 210-217 dní, poté samice porodí jedno mládě, které ihned po narození vidí. Váží asi 600 g, má dlouhou černou srst, ostny jsou měkké a krátké. Ve věku dvou dnů už je mladý urzon schopen lézt po stromech, matka ho kojí 10 až 56 dní.

Urzon kanadskýNázvy ve světě

Anglicky: North American Porcupine, Německy: Urson

Foto: http://www.geocaching.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.