Sviňucha kalifornská

Phocoena sinus

Výskyt: Okolí Kalifornského zálivu
Délka těla: 1,5 m
Hmotnost: 48 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Menší ryby
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4971 zobrazení     0 komentářů

Tato malá sviňucha s tmavou horní stranou, tmavými skvrnami kolem očí a tlamy a s šedým pruhem od předních ploutví k bradě se také nazývá vaquita (kravička). Vyskytuje se jen na velmi omezeném území, a proto je mimořádně zranitelná lidskou činností, jako je těžba ropy, znečištění moře a průmyslový rybolov. Pravděpodobně dnes žije jenom 800 těchto malých kytovců.

Sviňucha kalifornská dosahuje délky těla 1,5 metru, hmotnost se pohybuje kolem 48 kilogramů.

Sviňucha kalifornská obývá okolí Kalifornského zálivu; v mělkých vodách. Patrně je to nejmenší kytovec.

V současnosti je sviňucha kalifornská kriticky ohroženým druhem, kterému hrozí vyhubení. Populace tohoto kytovce podle odhadů čítá 100 až 300 jedinců. Sviňucha kalifornská je zapsaná na červeném seznamu IUCN.

Severní část Kalifornského zálivu a okolní pevnina byla vyhlášena mexickou biosférickou rezervací Alto Golfo de California y Delta del Río Colorado o celkové výměře 934 756 ha (z toho 527 608 ha vodní plochy), která figuruje na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO pod názvem „ostrovy a chráněná území Kalifornského zálivu“.

Náleží do řádu kytovci. Jelikož jsou kytovci savci, potřebují ke svému životu dýchat vzduch. Kvůli tomu jsou nuceni vyplavat na povrch, vydechnout oxid uhličitý a nadechnout se čerstvého vzduchu. Přirozeně nemohou dýchat pod vodou, takže když se potopí, svalový stah uzavře dýchací otvory (nozdry), které zůstanou uzavřené, než se znovu vynoří na hladinu.

Kytovci mají nozdry na vrcholu hlavy, což jim dává možnost rychleji vydechnout a nadechnout čerstvý vzduch. Vlhkost obsažená ve vzduchu zahřátém v plicích při výdechu pod tlakem při střetu s venkovním chladným ovzduším kondenzuje v kapky vody a je vidět fontánka. Tento proces známe jako výtrysk. U každého kytovce je tento výtrysk odlišný a to buď tvarem, výškou anebo úhlem. Zkušený velrybář nebo pozorovatel je schopen podle tohoto výfuku určit na dálku druh kytovce.
 

Sviňucha kalifornskáNázvy ve světě

Anglicky: Vaquita, Chorvatsky: Kalifornijska pliskavica

Foto: http://www.cms.int

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.