Plískavice tmavá

Lagenorhynchus obscurus

Výskyt: Jižní Amerika, Jižní Afrika a Nový Zéland
Délka těla: 1,7-2,1 m
Hmotnost: 70-85 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Ryby
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2607 zobrazení     0 komentářů

Tento malý, statný delfín má výrazné, ale variabilní zbarvení. Převážně je tmavošedý s modrým hřbetem a světle šedý nebo bílý zespodu, a tyto dvě barvy jsou odděleny zužujícími se šedými pruhy. Navíc rozeklaná světlá skvrna je na každém boku. Plískavice tmavá vytváří tři poddruhy, jihoamerický z okolí Jihoafrické republiky a dosud nepojmenovaný poddruh objevený u Nového Zélandu. Plískavice tmavá je čilá ve dne v noci, živí se drobnými, v hejnech žijícími rybkami a olihněmi, které loví jak na povrchu, tak v hloubkách. Patří do početné čeledi delfínovitých s asi 33 druhy.

Plískavice tmavá dorůstá délky těla 1,7-2,1 metrů, hmotnost se pohybuje mezi 70-85 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá západ a jih Jižní Ameriky, Jižní Afriku a Nový Zéland; všude obývá pobřežní a kontinentální šelfové vody.

Náleží do čeledi delfínovití (Delphinidae) - jsou čeleď řádu kytovců, třídy savců. Jsou příbuzní s velrybami a sviňuchovitými.

Většina druhů této čeledi se vyskytuje na otevřeném moři, na rozdíl od delfínovcovitých. I když několik druhů, například orcela tuponosá, se zdržuje u pobřeží či v říčních tocích.

Jednotlivé druhy měří od 1.2 metrů k 7 metrům a váží od 40 kg po 4.5 tuny. Většina druhů však váží 50 až 200 kg. Vyskytují se celosvětově, nejčastěji v mělkých mořích.Všechny druhy se řadí mezi masožravce. Delfíni plavou rychlostí asi 26 km/h, ale byla už naměřena i rychlost 64 km/h.
 

Plískavice tmaváNázvy ve světě

Anglicky: Dusky Dolphin

Foto: http://kolibriexpeditions.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.