Morče divoké

Cavia aperea

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 20-30 cm bez ocasu
Hmotnost: 400-700 g
Březost: 62–70 dnů
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     502 zobrazení     0 komentářů

Toto poměrně malé morče je předkem morčete domácího (Cavia aperea f. porcellus). Morčata mají velikou hlavu s tupým čenichem, tělo bez ocasu a krátké nohy se čtyřmi prsty na předních a pěti na zadních tlapkách. Většinou jsou tmavě šedohnědá, některá bývají i černá.

Morče divoké dosahuje délky těla 20-30 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 400-700 gramy.

Morče divoké obývá západní část Jižní Ameriky; kde se vyskytuje především na suchých savanách, v křovinách a v horách. Morče je velice společenské zvíře. Žijí ve velkých skupinách. Vyhrabávají si jednoduché zemní nory nebo využívají opuštěná doupata jiných zvířat. Jsou aktivní za soumraku a v noci, což je chrání před predátory (především před dravci). Jsou to výborní skokani. Mnohdy dokážou vyskočit do výšky až jednoho metru.

Březost trvá 62–70 dní. Mláďata se rodí již se srstí, vidí, slyší, jsou zcela vyvinutá. Už druhý nebo třetí den mohou pojídat tuhou stravu, jsou tedy brzo samostatná. Samice mláďata kojí zhruba tři týdny. Český název čeledi je morčatovití.

Náleží do čeledi morčatovití. Morčatovití jsou čeledí hlodavců žijící v Jižní Americe. Mají krátké tělo a velké oči, aktivní jsou ve dne. Obývají především stepi a horské oblasti. Známo je 18 druhů v 6 rodech, z nichž nejznámější je morče domácí. Morčatovití jsou býložravci, kteří žijí v menších skupinách.
 

Morče divokéNázvy ve světě

Anglicky: Brazilian Guinea Pig, Německy: Aperea-Wildmeerschweinchen, Slovensky: Morča peruánske

Foto: http://www.zoosite.com.ua/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.