Osmák degu

Octodon degus

Výskyt: Západní Chile
Velikost: 25-31 cm bez ocasu
Hmotnost: 200-300 g
Březost: 90 dnů
Počet mláďat: 3-6 ks, 2-3x ročně
Potrava: Seno, směs zrnin
velikost písma:  A A A
03.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4363 zobrazení     0 komentářů

Tento horský hlodavec připomíná velkou, zavalitou domácí myš.

Na hřbetě má osmák degu žlutohnědou srst a krémovou podsadu a obyčejně mívá žlutý kroužek kolem očí a na krku. Žije v koloniích v složitém podzemním systému nor a vynáší ven kameny, úlomky a trus, které hromadí kolem vchodu. Degu se živí převážně rozmanitým rostlinstvem a v době sucha požírá i kravince. Osmák degu je velmi čistotný a s oblibou se „koupe“ v písku. Základem krmné dávky v zajetí je seno, které by mělo být stále k dispozici. To doplňujeme směsí zrnin s velmi malým obsahem olejnatých semen (slunečnice, len, ořechy), granulemi pro činčily a zeleninou. Nepostradatelné jsou čerstvé větvičky stromů a keřů s pupeny a listy. Osmáky krmíme velmi střídmě v malých dávkách. Jednou za týden by měli mít hladovku. Neustále by měli mít k dispozici čerstvou vodu na pití. Osmáci jsou náchylní na cukrovku, ale jednou za měsíc jim můžeme podat malý kousek jablka (může být sušené).

Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje mezi 25-31 centimetry, ocasu 7,5-13 centimetrů, hmotnost kolísá od 200 do 300 gramů.

Osmák degu obývá ve volné přírodě západní Chile; kde se vyskytuje vysoko v Andách v lesnaté buši (matoral).

Osmáci mohu mít v zajetí mláďata po celý rok (3-4 vrhy). Samice je březí 3 měsíce. Nejčastěji rodí 2-6 mláďat, která jsou plně vyvinutá - osrstěná, vidoucí, slyšící a velmi brzy vylézají z úkrytu. Samice je kojí 2 týdny. V tomto věku již přijímají některé druhy krmiv, ale samice je kojí ještě další 2-4 týdny. Mladí osmáci se odstavují ve věku 6-8 týdnů.

Pohlavně dospívají již kolem 3 měsíce, ale tělesné vyzrálosti dosahují až kolem 8-10 měsíce.

Březí nebo kojící matce vypomáhají ostatní s výchovou a péči o potomstvo. Mezi sebou mají osmáci vybudované velmi pevné rodinné vztahy.

Při napadení se mu snadno ulomí ocásek. Do čeledi osmákovitých patří asi 9 druhů. V poslední době se osmáci stali velmi oblíbenými domácími mazlíčky a v zajetí se výborně množí.
 

Osmák deguNázvy ve světě

Anglicky: Degu, Chorvatsky: Degu, Německy: Degu

Foto: http://fr.wikimini.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.