Tento horský hlodavec připomíná velkou, zavalitou domácí myš.
Na hřbetě má osmák degu žlutohnědou srst a krémovou podsadu a obyčejně mívá žlutý kroužek kolem očí a na krku. Žije v koloniích v složitém podzemním systému nor a vynáší ven kameny, úlomky a trus, které hromadí kolem vchodu. Degu se živí převážně rozmanitým rostlinstvem a v době sucha požírá i kravince. Osmák degu je velmi čistotný a s oblibou se „koupe“ v písku. Základem krmné dávky v zajetí je seno, které by mělo být stále k dispozici. To doplňujeme směsí zrnin s velmi malým obsahem olejnatých semen (slunečnice, len, ořechy), granulemi pro činčily a zeleninou. Nepostradatelné jsou čerstvé větvičky stromů a keřů s pupeny a listy. Osmáky krmíme velmi střídmě v malých dávkách. Jednou za týden by měli mít hladovku. Neustále by měli mít k dispozici čerstvou vodu na pití. Osmáci jsou náchylní na cukrovku, ale jednou za měsíc jim můžeme podat malý kousek jablka (může být sušené).
Délka těla se u dospělých jedinců pohybuje mezi 25-31 centimetry, ocasu 7,5-13 centimetrů, hmotnost kolísá od 200 do 300 gramů.
Osmák degu obývá ve volné přírodě západní Chile; kde se vyskytuje vysoko v Andách v lesnaté buši (matoral).
Osmáci mohu mít v zajetí mláďata po celý rok (3-4 vrhy). Samice je březí 3 měsíce. Nejčastěji rodí 2-6 mláďat, která jsou plně vyvinutá - osrstěná, vidoucí, slyšící a velmi brzy vylézají z úkrytu. Samice je kojí 2 týdny. V tomto věku již přijímají některé druhy krmiv, ale samice je kojí ještě další 2-4 týdny. Mladí osmáci se odstavují ve věku 6-8 týdnů.
Pohlavně dospívají již kolem 3 měsíce, ale tělesné vyzrálosti dosahují až kolem 8-10 měsíce.
Březí nebo kojící matce vypomáhají ostatní s výchovou a péči o potomstvo. Mezi sebou mají osmáci vybudované velmi pevné rodinné vztahy.
Při napadení se mu snadno ulomí ocásek. Do čeledi osmákovitých patří asi 9 druhů. V poslední době se osmáci stali velmi oblíbenými domácími mazlíčky a v zajetí se výborně množí.
Komentáře ke zvířeti