Plískavice novozélandská

Cephalorhynchus hectori

Výskyt: Nový Zéland
Délka těla: 1,2-1,5 m
Hmotnost: Do 57 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Ryby, korýši, měkkýši, hlavonožci
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2615 zobrazení     0 komentářů

Podobně jako sviňuchy má i tento malý delfín nápadně oblou hřbetní ploutev a tělo zbarvené převážně šedě s bílou a černou. Čenich je široký, čelisti nejsou zobákovitě protažené a ani meloun na čele není patrný plískavice novozélandská je čilá a společenská, plave v malých skupinách po pěti či méně členech, kteří společně loví, plácají ploutvemi a dotýkají se navzájem. Jako příbřežní druh musí čelit stoupajícímu ohrožení znečištěním a často uvázne a bývá zabita v rybářských sítích.

Plískavice novozélandská dosahuje délky těla 1,2-1,5 metru a hmotnosti do 57 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Nový Zéland; kde obývá mělké pobřežní vody. Plískavice novozélandská je jeden z nejvzácnějších mořských delfínů.

Náleží do čeledi delfínovití (Delphinidae) jsou čeleď řádu kytovců, třídy savců. Jsou příbuzní s velrybami a sviňuchovitými.

Většina druhů této čeledi se vyskytuje na otevřeném moři, na rozdíl od delfínovcovitých. I když několik druhů, například orcela tuponosá, se zdržuje u pobřeží či v říčních tocích.

Jednotlivé druhy měří od 1,2 metrů k 7 metrům a váží od 40 kg po 4,5 tuny. Většina druhů však váží 50 až 200 kilogramů. Vyskytují se celosvětově, nejčastěji v mělkých mořích. Všechny druhy se řadí mezi masožravce. Delfíni plavou rychlostí asi 26 km/h, ale byla už naměřena i rychlost 64 km/h.

Plískavice novozélandskáNázvy ve světě

Anglicky: Hector's Dolphin, Německy: Hector-Delfin

Foto: http://www.earthtimes.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.