Plískavice strakatá

Cephalorhynchus commersonii

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 1,4-1,7 m
Hmotnost: Do 86 kg
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Ryby, krabi, hlavonožci
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3128 zobrazení     0 komentářů

Černobílým zbarvením připomíná plískavice strakatá kosatku, ale má hladce se svažující čelo a oblé ploutve, včetně hřbetní a ocasní. Je bílá s černými skvrnami na čele, na ploutvích a na břiše a také mezi hřbetní ploutví a ocasem. Novorozené mládě je šedé a černobílé zbarvení získává s věkem. Tento výborný plavec a skokan žije v malých skupinách po deseti, jen zřídka ve stohlavých stádech. Plískavice strakatá se vyskytuje kolem Jižní Ameriky a je o něco menší než populace žijící v Indickém oceáně.

Délka těla se pohybuje v rozmezí 1,4-1,7 metru, hmotnost je kolem 86 kilogramů.

Plískavice strakatá se vyskytuje při jižním cípu Jižní Ameriky a kolem Falkland a v jižním Indickém oceánu; kde obývá mělké bahnité pobřežní vody.

Náleží do čeledi delfínovití (Delphinidae) jsou čeleď řádu kytovců, třídy savců. Jsou příbuzní s velrybami a sviňuchovitými.

Většina druhů této čeledi se vyskytuje na otevřeném moři, na rozdíl od delfínovcovitých. I když několik druhů, například orcela tuponosá, se zdržuje u pobřeží či v říčních tocích.

Jednotlivé druhy měří od 1,2 metrů k 7 metrům a váží od 40 kilogramů po 4,5 tuny. Většina druhů však váží 50 až 200 kilogramů. Vyskytují se celosvětově, nejčastěji v mělkých mořích. Všechny druhy se řadí mezi masožravce. Delfíni plavou rychlostí asi 26 km/h, ale byla už naměřena i rychlost 64 km/h.
 

Plískavice strakatáNázvy ve světě

Anglicky: Commerson's Dolphin, Německy: Emmerson-Delphin

Foto: http://www.waza.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.