Kogie owenova

Kogia sima

Výskyt: Tichý, Indický, Atlantský oceán
Délka těla: 2,7 m
Hmotnost: 135-270 kg
Březost: 270-280 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Potrava: Ryby, hlavonožci
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2642 zobrazení     0 komentářů

Kogie owenova nazýván též vorvaň trpasličí je nejmenší ze tří druhů vorvaňů, má modrošedý hřbet, ploutve a krémově bílé břicho. Za očima a koutky tlamy má výrazný bílý půlměsíc, vzbuzující falešný dojem, že jde o žaberní štěrbinu. Hlava je jakoby žraločí - má velmi vyklenutou přední část a ve spodní čelisti je 7-13 párů ostrých zubů. Ve svrchní čelisti jsou páry jen tři. Kogie owenova se potápí do hloubky 300 m, kde loví ryby a hlavonožce. Je plachý, žije osaměle nebo v malých skupinkách, nepřesahujících počet deseti, a uvolňuje do vody výměšky, které odpuzují predátory.

Kogie owenova dosahuje délky těla do 2,7 metru, hmotnost kolísá mezi 135-270 kilogramy.

Kogie owenova obývá téměř celý svět; vyskytuje se kolem tropických a mírných kontinentálních šelfů a přilehlého pobřeží.

Vorvaň trpasličí obývá velmi často vyvržen na pobřeží. Náleží do čeledi vorvaňovitý. Vorvaňovití (Physeteridae) jsou malá čeleď z řádu kytovců. Řadí se do ní tři druhy ve dvou rodech. Tělo je protáhlé (hlava tvoří jednu čtvrtinu celkové délky a je tupě zakončena). Jediný dýchací otvor je umístěn na předním konci hlavy (ve tvaru S). Funkční zuby rostou pouze z dolní čelisti. V hlavové dutině nad horní čelistí se nachází olejovitá látka-spermacet (5000 až 7000kg). Hřbetní ploutev není vytvořena a je nahrazena tzv. hřbetním hrbem (1 krční obratel volný, zbylých 6 srůstá v jediný pevný kosterní útvar).
 

Kogie owenovaNázvy ve světě

Anglicky: Dwarf Sperm Whale

Foto: http://www.tmsi.nus.edu.sg

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.