Vorvaňovec Layardův

Mesoplodon layardii

Výskyt: Pobřeží Chile, Argentiny, Afriky, Austrálie
Délka těla: 5-6,2 m
Hmotnost: 1-3 t
Počet mláďat: 1 ks
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2150 zobrazení     0 komentářů

Vorvaňovec Layardův je jeden z největších vorvaňovců. Poměrně snadno se pozná, protože samec má pár mimořádně velkých zubů vyrůstajících ze spodní čelisti a ohýbajících se vzhůru a nazad nad horní čelistí. U dospělých kytovců mohou dosahovat délky až 30 centimetrů. Tyto zuby se u samic neprořezávají, mladí samci je mají menší a často trojúhelníkovité. Vorvaňovec Layardův má nápadné černobílé zbarvení s černou obličejovou maskou, dlouhý štíhlý zobák a mírně vyklenutý meloun na čele. Hřbetní ploutev i prsní ploutve jsou na velikost zvířete neobyčejně malé.

V přírodě je toto zvíře zřídka vidět a je obtížné ho zjistit, zejména z velké lodi, protože vorvaňovce lze obvykle zastihnout na povrchu jen za klidných slunných dnů, kdy se bez pohybu vyhřívají.

Délka těla se pohybuje mezi 5-6,2 metry, hmotnost začíná na jedné tuně a maximálně dosahuje 3 tuny.

Vorvaňovec Layardův je domovinou v Chile, Argentině, Uruguay, Falklandě, pobřeží Namibie a Jižní Africe, Austrálii, Tasmánii, Nový Zéland; obývá chladné nebo mírné pobřežní vody.

Vorvaňovec Layardův je nejčastěji zmiňovaný druh rodu Mesoplodon na jižní polokouli. Náleží do čeledi vorvaňovití. Vorvaňovití (Physeteridae) jsou malá čeleď z řádu kytovců. Řadí se do ní tři druhy ve dvou rodech. Tělo je protáhlé (hlava tvoří jednu čtvrtinu celkové délky a je tupě zakončena). Jediný dýchací otvor je umístěn na předním konci hlavy (ve tvaru S). Funkční zuby rostou pouze z dolní čelisti. V hlavové dutině nad horní čelistí se nachází olejovitá látka-spermacet (5000 až 7000kg). Hřbetní ploutev není vytvořena a je nahrazena tzv. hřbetním hrbem (1 krční obratel volný, zbylých 6 srůstá v jediný pevný kosterní útvar).

Vorvaňovec LayardůvNázvy ve světě

Anglicky: Strap-toothed Whale

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.