Liška kana

Vulpes cana

Výskyt: Západ a jih Asie
Délka těla: 72 cm s ocasem
Hmotnost: 0,7-1 kg
Počet mláďat: 2-3 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3192 zobrazení     0 komentářů

Tato malá liška vzhledem a pohybem připomíná spíše kočku. Liška kana má černo šedě a bíle kropenatou srst, tmavé zadní tlapky a převážně bílou spodinu. Liška kana má také veliké uši a huňatý ocas, často s tmavou špičkou. Vede převážně noční život, požírá více ovoce než jiné lišky, a proto často slídí kolem zahrad.

Liška kana dosahuje délky těla 42 centimetrů, ocasu 30 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 700 gramů až po jeden kilogram.

Liška kana obývá západní a jižní Asii; konkrétně její stepi. Tato liška je stále ještě lovena pro kožešinu.

Náleží do čeledi psovití. Psovití (Canidae) jsou většinou masožravci případně všežravci. Do této čeledi patří psi, vlci, lišky, kojoti a šakalové. Stejně, jako některé kočky, jsou všichni psovití prstochodci. Psovité šelmy jsou vytrvalé a velmi přizpůsobivé. Charakteristické je pro ně štíhlé tělo s dlouhýma nohama a dlouhým chlupatým ocasem. Psi jsou rozšířeni po celém světě, až na pár izolovaných oblastí jako je Nový Zéland, ovšem i tam člověk zatáhl domácí plemena psů.

Většina psovitých šelem žije v malých skupinkách, které většinou tvoří jedna rodina, ale někdy se spojují ve smečky. Některé druhy, například šakali, však žijí v párech, oproti tomu lišky vedou většinou samotářský život. Smečky tvoří většinou větší druhy, například vlk. Smečka se skládá z vůdčího páru a jeho potomstva, obsazují a chrání teritoria, která vyznačují většinou močí. Rozmnožuje se jen vůdčí pár. Taktika lovu většinou spočívá ve stopování stáda následované taktickými manévry vedoucími k oddělení jedince od stáda. Ten je pak uštván a roztrhán členy smečky. Lovci při návratu k doupěti vyvrhnou maso mláďatům k nakrmení.
 

Liška kanaNázvy ve světě

Anglicky: Blandford's Fox, Francouzsky: Renard de Blanford, Holandsky: Afghaanse vos, Chorvatsky: Blanfordova lisica, Maďarsky: Afgán róka, Německy: Afghanfuchs, Polsky: Lis afgański, Rusky: Афганская лисица, Slovensky: Líška Blanfordova, Španělsky: Zorro de Blanford

Foto: http://istotyzywe.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.