Liška šedá

Urocyon cinereoargenteus

Výskyt: Jih Kanady, sever Jižní Ameriky
Délka těla: 78-125 cm s ocasem
Hmotnost: 2,5-7 kg
Březost: 53-58 dnů
Počet mláďat: 3-6 ks
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3512 zobrazení     0 komentářů

Původně se jmenovala šedostříbrná a místy se jí přezdívá stromová liška, protože žije v lesích a šplhá po větvích a vyskakuje na stromy jako kočka. Toto noční zvíře se živí hlavně hmyzem a drobnými savci, ale v sezóně požírá i mnoho ovoce a semen. Jen zřídka si vyhrabává vlastní doupě, obvykle využívá stromové dutiny, rozsedliny ve skalách, úkryty pod kmeny nebo dokonce budovy, které mají příhodnou půdu. V době rozmnožování žije v párech. Novorozená liščata bývají ve vrhu obvykle čtyři a jsou slepá a bezmocná. Oči otevírají za 9-12 dní a po čtyřech týdnech opouštějí doupě a začínají šplhat v doprovodu rodičů. Během prvního roku se mláďata rozptýlí a mohou putovat až 85 km daleko od rodiště.

Délka těla začíná na 51 a končí na 81 centimetrech, délka ocasu se pohybuje mezi 27-44 centimetry, hmotnosti dosahuje liška šedá 2,5-7 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je jižní Kanada až sever Jižní Ameriky; kde liška šedá obývá mírné a listnaté lesy, potuluje se i kolem ropných polí a na předměstí.

Náleží do čeledi psovití. Psovití (Canidae) jsou většinou masožravci případně všežravci. Do této čeledi patří psi, vlci, lišky, kojoti a šakalové. Stejně, jako některé kočky, jsou všichni psovití prstochodci. Psovité šelmy jsou vytrvalé a velmi přizpůsobivé. Charakteristické je pro ně štíhlé tělo s dlouhýma nohama a dlouhým chlupatým ocasem. Psi jsou rozšířeni po celém světě, až na pár izolovaných oblastí jako je Nový Zéland, ovšem i tam člověk zatáhl domácí plemena psů.
 

Liška šedáNázvy ve světě

Anglicky: Common Gray Fox, Čínsky: 灰狐, Chorvatsky: Siva lisica, Německy: Graufuchs, Rumunsky: Vulpe cenuşie nord americană, Slovensky: Líška červenosivá

Foto: http://theartfulfox.tumblr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.