Paovce hřívnatá

Ammotragus lervia

Výskyt: Afrika
Délka těla: 1,3-1,7 m
Hmotnost: 40-145 kg
Březost: 154-161 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Délka života: 10-12 let
Potrava: Tráva, listy, větvičky keřů
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2707 zobrazení     0 komentářů

Paovce se podobá ovcím, ale příbuzná je spíše kozám. Paovce hřívnatá má rezavě hnědou nebo plavou srst a bohatou hřívu, která u samců dosahuje až ke kolenům a někdy až k zemi. Samice mají hřívu i růžky menší. Rohy samců jsou obloukovitě zahnuté a až 85 centimetrů dlouhé.

Paovce žijí v horských oblastech s nedostatkem vegetace, pasou se časně ráno nebo navečer a nemusí pít, vystačí si s rosou a tekutinou z vegetace.

V dospělosti dorůstá paovce hřívnatá délky těla kolem 1,3 – 1,7 metru, ocasu 15-25 centimetrů. Hmotnost kolísá mezi 40-145 kilogramy.

Paovce hřivnatá se nachází v Severní Africe v Alžírsku, Tunisku, na severu Čadu, Egyptu, Libyi, na severu Mali, Mauritánii, Maroku (včetně Západní Sahary), Nigeru a Súdánu (západně od Nil a východně od Nilu v Red Sea Hills). V České republice se vyskytuje v okolí Plzně, kam se dostala únikem několika kusů z Plzeňské ZOO v roce 1976. Tam zcela zdivočela a v přírodě se i rozmnožuje. Je chována i v ZOO Brno.

Paovce hřívnatá náleží do čeledi turovití. Turovití je velice početná čeleď podřádu přežvýkavých, dělí se na několik podčeledí, které se skládají z velmi rozmanitých druhů, mezi které patří kozy a ovce, tuři, antilopy a buvolci. Nejvíce druhů najdeme v Africe, ale vyskytují se i v Eurasii a v Severní Americe. K životu si zpravidla vybírají travnaté stepi, lesní a křovinaté prostředí, ale i pouště.
 

Paovce hřívnatáNázvy ve světě

Anglicky: Barbary Sheep, Chorvatsky: Grivasta ovca, Maďarsky: Sörényesjuh, Německy: Mähnenspringer

Foto: http://www.theonlinezoo.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.